EU skřípla digitální giganty. Mají víc hlídat obsah a neutlačovat slabé


ilustrační snímek


| foto: AP

Podrobnosti pravidel označovaných jako akty o digitálních službách (DSA) a digitálních trzích (DMA) dohodli europoslanci s členskými státy během jara a jejich konečné schválení bylo spíše jen formalitou, europoslanci obě normy schválili jasnou většinou.

Podle první z norem budou muset digitální platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Cílem je zajistit, aby byl ze sítě rychleji odstraňován nezákonný obsah, jako jsou nenávistné projevy, nebo aby se méně šířila třeba válečná propaganda. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před prodejem nelegálního zboží a služeb.

Velkým firmám, které nebudou pravidla dodržovat, hrozí pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Při opakovaném porušení by jim mohlo být zakázáno podnikání v EU.

Druhá z norem zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Cílem je především omezit tržní sílu gigantů, jako Google a Facebook, pomocí přísnějších pravidel. Pokuty za nedodržování těchto pravidel mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Tyto firmy budou muset například sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými.

Definitivně obě normy potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts