Faux gras je nový foie gras. Pařížský šéfkuchař nahradil játra oříšky a olejem

0
40


Šéfkuchař Borgel ukazuje svou vegetariánskou verzi foie gras.


| foto: Reuters

V názvu jde o slovní hru: slovo foie (játra) tu nahrazuje pojem faux (falešný).

Ačkoliv je foie gras považováno za tradiční a oblíbenou součást francouzského kulinářského dědictví, ochránci zvířat tento pokrm často odsuzují. Nelíbí se jim, jak se kvůli tomu s kachnami nebo husami často zachází. Informovala o tom agentura Reuters.

„Jsou lidé, kteří foie gras nikdy neochutnali a v životě to asi kvůli svým zásadám ani nezkusí. Zároveň ale chtějí ke konci roku i něco slavnostnějšího. Další konzumenti se pak snaží o změnu způsobu jejich stravování a tíhnou k alternativám,“ řekl šéfkuchař Borgel jako šéf restaurace.

Borgelova vegetariánská varianta foie gras v sobě obsahuje kešu oříšky, slunečnicový i kokosový olej a svým vizuálem vypadá podobně jako svá známější varianta. Je ale zároveň mnohem krémovější.

Oproti loňskému roku klesla produkce foie gras ve Francii asi o 30 až 35 procent, a to i přesto, že Francie je největším producentem této pochutiny na světě. Ceny pak podle odhadů vzrostly asi o 20 procent. Sám Fabien Borgel ale dodává, že právě nárůst ceny by mohl některé zákazníky přimět k vyzkoušení vegetariánské alternativy.

„Mohla by to být příležitost pro změnu,“ okomentoval situaci Borgel. Nedávný průzkum francouzských producentů foie gras však ukázal, že až 77 procent tamějších spotřebitelů není zatím připraveno na přechod k vegetariánské alternativě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno