Francie se nem od nikoho co uit. Ani z dn kolem Ukrajiny, v Sahelu, ani kolem Tchaj-wanu, ekl francouzsk prezident Emmanuel Macron bhem sv posledn nvtvy nizozemskho premira Marka Rutteho v Amsterdamu. Otzky ptomnch novin se na tiskov konferenci stoily prv na jedin tma: Jak to Macron po sv nedvn nvtv ny ohledn vztahu USA a Evropy v souvislosti s Tchaj-wanem vbec myslel?
Bt spojencem neznamen bt vazalem. To, e jsme spojenci, to, e spolen dlme vci, pro kter se rozhodneme, neznamen, e nemme prvo myslet samostatn a e budeme v zemi, kter je nam spojencem, nsledovat lidi s nejtvrdmi postoji, ekl Macron v Amsterdamu, kde rovn v nsledujcch vtch zkritizoval bvalho americkho prezidenta Donalda Trumpa. Trump o Macronovi naopak svho asu ekl, e nskmu prezidentovi Si in-pchingovi leze do it.
Dkazem zvazku Francie k regionln bezpenosti v Jihonskm moi je podle nj ptomnost francouzsk bojov fregaty Prairial v Tchajwanskm prlivu.
Macronovy vysvtlujc komente pichzej krtce pot, co bhem svho nvratu z tdenn nvtvy ny a tamnho prezidenta Si in-pchinga v rozhovoru pro francouzsk list Les Echos a bruselsk server Politico uvedl, e Evropa by se mla vyhnout tomu, aby se zapletla do konflikt, kter nejsou jej zleitost, a e by nemla jednat jako vazal USA, pokud jde o obranu Tchaj-wanu.
Jeho vroky vyvolaly hlubok znepokojen nad transatlantickm spojenectvm prv v dob, kdy USA poskytuj znan podl vojensk pomoci Ukrajin a komunistick na podnik stle ostej kroky vi Tchaj-wanu.
na povauje ostrov za soust svho zem, co Tchaj-pej odmt. Postoj Francie a Evropy k Tchaj-wanu je stle stejn. Jsme pro status quo a tato politika je stl, nezmnila se, je to politika jedn ny a hledn mrovho een tto otzky, ekl Macron a poznamenal, e tento postoj byl vdy sluiteln s postoji spojenc.
Jsme zraniteln a spojence potebujeme
Od Macronovch slov se bhem sv nvtvy ny koncem tohoto tdne distancovala nmeck ministryn zahrani za Zelen Annalena Baerbockov. Zdraznila spojenectv se Spojenmi stty v otzce Tchaj-wanu s tm, e Evropsk unie k nsk eskalaci v regionu neme bt lhostejn.
V souasn dob, kdy elme vlastnm bezpenostnm hrozbm, vidme, jak dleit je mt po svm boku partnery z celho svta, kte sdlej nae hodnoty. Je to pro ns velmi dleit, protoe jako samotn Nmecko a Evropsk unie jsme zraniteln. Stejn tak nememe bt lhostejn k napt v Tchajwanskm prlivu, ekla Baerbockov v Tchien-inu, kde zahjila svou tdenn cestu do ny.
Zdraznila vznam tohoto regionu pro Evropu i to, e polovina svtovho obchodu a 70 procent svtov vroby polovodi prochz prv pes tuto oblast. Voln pstup do Tchajwanskho prlivu je i v naem vlastnm hospodskm zjmu, dodala.
na: Neplete si politiku s ekonomikou
na na druh stran varovala Nmecko, aby obchodn vztahy mezi obma zemmi nepolitizovalo. Tm zrove na reagovala na monosti, e Nmecko pehodnot dve slben prodej sti hamburskho pstavu nskmu sttnmu gigantu Cosco.
Doufme, e Nmecko nebude normln obchodn spoluprci politizovat, ideologizovat, vztahovat k bezpenosti a klst j uml pekky, uvedl mluv ministerstva zahrani Wang Wenbin.