Horští záchranáři zachraňovali cyklisty. Německý turista cyklovýlet nepřežil

„Všechny informace nasvědčovaly zástavě srdeční činnosti a v tomto počasí mohlo dojít k přecenění sil. Měli naplánovaný dlouhý výlet s výrazným převýšením,“ uvedl k výjezdu Jiří Car, zasahující člen a letecký záchranář Horské služby Jizerské hory.

Členové záchranné služby se museli k německému turistovi, který zkolaboval při jízdě na elektrokole vzhledem k náročnému terénu slanit.

„Turistka spolu s pacientovými přáteli do té doby prováděli laickou resuscitaci. My jsme ihned muži nasadili automatizovaný externí defibrilátor, ale ten nedoporučil ani jeden výboj,“ doplnil Jiří Car.

Muž zkolaboval na žluté značce u Oldřichova v Jizerských horách a přes snahu záchranářů a jeho přátel, kteří okamžitě začali s laickou resuscitací, se nepodařilo muže zachránit.

Pomáhá i heliport

Záchranáři zasahovali také na Šumavě, kde vyjížděli k jedenadvacetiletému mladíkovi, který se odpoledne těžce zranil po pádu z kola v bikeparku na Kramolíně. Vzhledem k povaze zranění i tam na místo doletěl vrtulník.

„Kromě dalších, ne právě lehkých poranění, existovalo podezření na vážný úraz páteře. V takovém případě je vždy požádána o součinnost LZS, protože transport po zemi by mohl znamenat vážné komplikace, ne-li přímo ohrožení života,“ popsal okolnosti záchrany Aleš Fejfar, zasahující člen Horské služby Šumava.

K hladkému průběhu zásahu napomohl také heliport, který se nacházel nedaleko místa, kde se mladík zranil.

„My jsme zatím zafixovali mladíka, který byl chvíli v bezvědomí a pak se probral, do vakuové matrace a umístili ho na speciální nosítka. V těch jsme ho velmi šetrně dopravili k našemu vozu a dále na heliport,“ uvedl k zásahu Aleš Fejfar s tím, že posádka vrtulníku pacienta nato transportovala do nemocnice v Českých Budějovicích.

Záchranáři apelují na všechny, kteří budou během léta vyrážet na výlety do hor, aby si do svých telefonů stáhli aplikaci Záchranka. Mohou tak pomoci záchranářům s přesnou lokalizací.

„Němečtí cyklisté asi aplikaci znát nemuseli, ale faktem je, že drobným komplikacím s dojezdem na místo a vyhledáním přesné lokality Záchranka dokáže předejít,“ komentoval dnešní zásah David Savický, náčelník Horské služby.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts