Izraelský parlament schválil klíčovou soudní reformu. Lidé blokují cesty

0
70

„Učinili jsme první krok v historickém procesu nápravy soudního systému v zemi,“ prohlásil po hlasování ministr spravedlnosti Jariv Levin. Pro zákon nakonec podle izraelských médií hlasoval i ministr obrany Joav Gallant, který se do poslední chvíle pokoušel jednat o kompromisním řešení.

Podle opozice a protestujících reforma omezuje izraelskou demokracii. Podle některých je motivovaná i osobními pohnutkami premiéra Benjamina Netanjahua, který je souzen kvůli korupci. Předseda vlády v pondělí do parlamentu vešel nouzovým vchodem a davu se vyhnul. Novinářům uvnitř budovy Netanjahu odmítl odpovědět na otázky.

V koaliční vládě, jež vznikla loni v prosinci, jsou i krajně pravicové a ultraortodoxní strany, které podle opozice chtějí oslabení pravomocí Nejvyššího soudu využít k vlastním cílům, včetně legalizace rozšiřování židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu.

K demonstrantům před parlamentem se krátce připojilo několik opozičních poslanců. Opozice plánovala bojkot závěrečného schvalování zákona. Ten omezuje pravomoce Nejvyššího soudu ve prospěch vlády. Zákon už v červenci prošel v prvním čtení a následovala hlasování ve druhém a třetím čtení.

Protesty proti soudní reformě v Izraeli trvají od ledna a zesílily před pondělním hlasováním. Sdružení podnikatelů reprezentující asi 150 velkých firem, včetně bank, obchodů nebo čerpacích stanic, ohlásilo stávku, aby přimělo vládu k zastavení schvalování reformy. Dalších asi 200 firem v oblasti high-tech uvedlo, že umožní zaměstnancům stávkovat. Tato stávka je podle místních médií bezprecedentní a nemá podporů odborových svazů.

Podnikatelské sdružení ke stávce vyzvalo i další firmy a organizace. „Připojte se k nouzovému kroku, který jsme museli udělat, abychom zastavili jednostrannou legislativu a přiměli vládu k jednání o kompromisu,“ citovala z prohlášení sdružení podnikatelů izraelská média.

„Musíme dosáhnout dohody, která zastaví dramatické škody na ekonomice a zabrání rozdělování společnosti, rozkladu armády a ohrožení bezpečnosti a budoucnosti nás všech,“ uvádí se též v prohlášení.

Proti reformě, která podle kritiků ohrozí izraelskou demokracii, protestují široké vrstvy izraelské společnosti, včetně armádních rezervistů. O víkendu oznámila skupina, která reprezentuje na 10 tisíc záložníků, že nebude vykonávat dobrovolnou službu v armádě, dokud vláda reformu ze schvalování nestáhne.

Premiéra Benjamina Netanjahua se v neděli snažil znovu přimět k pozastavení schvalování reformy i prezident Jicchak Herzog, který opakovaně už řadu měsíců vládu vyzývá k jednání s opozicí. Netanjahu však dal opět najevo, že schvalování bude pokračovat.

Řekl to na videu z nemocnice, kde mu v sobotu zavedli kardiostimulátor. Lékaři ministerskému předsedovi už před týdnem dali monitorovací přístroj, který mu podle nich zachránil život.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno