KONTEXT: Bratrovražedná show jde do finále. Británie hledá premiéra

Zatímco dosavadní prosívání kandidátů skrz pětikolové hlasování v poslaneckém klubu Konzervativní strany připomínalo show Nejslabší, máte padáka, nyní se rozjíždí politický cirkus na kolečkách.

Mezi finalisty bude rozhodovat celá členská základna strany, tedy asi 200 000 lidí. Během srpna budou oba kandidáti objíždět debaty po celé Británii, výsledek korespondenčního hlasování by měl být znám na počátku září. Jako favoritka jde do finále ministryně zahraničí Liz Trussová, kterou má podle průzkumů na své straně 62 procent straníků.

„Dosud vystupovala dost nepřesvědčivě. Nemá přirozené charisma, neumí nadchnout a působí poněkud dřevěně. Ale šikovně manévrovala, aby získala podporu vyřazených kandidátů. Je také kandidátkou odcházejícího premiéra Borise Johnsona a tvrdě brexitového křídla ve straně,“ říká Jan Váška.

Rishi Sunak sice ve všech pěti kolech hlasování mezi poslanci skončil jako první, mezi řadovými členy strany je však nepopulární. Byla to totiž právě jeho rezignace na post ministra financí, co kauzami stíhanému Borisu Johnsonovi podtrhlo židli a donutilo ho rezignovat.

„Sunak má mezi jeho věrnými punc královraha, který má na rukou Borisovu krev, a původce akutní krize ve straně. Proto je také proti němu z vlivných kruhů kolem Johnsona namířena silná kampaň,“ říká odborník na britskou politiku, který přednáší na Katedře evropských studií Fakulty sociálních věd UK.

Sunak má podle něj jedinou šanci, jak dostat skeptické straníky na svou stranu: přesvědčit je, že konzervativci by pod jeho vedením měli výrazně větší šance ve volbách. „To je jediná deviza, která mu hraje do karet, protože podle průzkumů je pro váhající středové voliče přijatelnější Liz Trussová,“ vysvětluje Váška.

Vzhledem k tvrdým útokům v konzervativním tisku jako je Daily Mail, je každopádně jasné, že Konzervativní stranu čeká velmi ošklivý souboj. „Je vyrovnanější a promlouvají do něj starší animozity. Ať už mandát získá Trussová, nebo Sunak, bude daleko slabší než měl Boris Johnson,“ připomíná Váška drtivé volební vítězství konzervativců v roce 2019.

Může Rishimu Sunakovi přitížit jeho přistěhovalecký původ? Měl by budoucí premiér po vítězství ve vnitrostranickém klání vypsat předčasné volby? A dočkáme se comebacku Borise Johnsona? To vše se dozvíte v podcastu Kontext.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts