Kuchař, pedikérka, záchranář: Do důchodu v 68 to nezvládneme, budeme trosky

0
30

Geriatrička Božena Jurašková

Posun důchodů zkrátí zdravé dožití

Posunutí odchodu do důchodu se nedotkne těch, kteří do něj mají jen pár let. Naopak ale současní třicátníci a čtyřicátníci si na něj mohou téměř jistě vsadit. Podle gerontologů může mít posun odchodu do důchodu neblahý vliv na zdravé dožití.

„To, že půjdou lidi později do důchodu, bude mít samozřejmě negativní vliv pro některé méně zdatné na výkonnost a také fyzickou i psychickou zdatnost. Senioři jsou na základě fyziologických změn, které nazýváme jako involuční predisponování, vlivem přetížení a následné dekondice náchylní k mnoha onemocněním,“ upozornila Božena Jurašková, předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti a primářka III. interní gerontometabolické kliniky FN v Hradci Králové.

„U řady lidi ale vlivem chronických onemocnění z předchozích období muže snadno dojít k markantnímu zhoršení, které uspíší zkrácení nejen dožití, ale hlavně zdravého dožití,“ pokračovala gerontoložka.

Značný vliv bude podle ní mít i současný životní styl. „Dnešní třicátníci jsou velmi vytížení, mají pozdě děti. Jejich tempo je vyšší, než bylo naše. Vydržet takové tempo do tohoto věku musí zákonitě přinést přetížení a z toho vyplývající obtíže, vyšší nemocnost a vyšší invaliditu,“ varovala Jurašková.

Ani dnes přitom není podle ní u šedesátníků vzácné, když se kromě starosti o vnoučata podílí i na péči o vlastní rodiče. „Nebudou zvládat práci a péči zároveň,“ dodala.

Redakce iDNES.cz vyzpovídala zástupce čtyř povolání, kteří nepatří mezi ta nejnáročnější a nemají tak šanci se dostat mezi ty, z nichž bude možné jít do důchodu dříve. A také záchranáře, který by již podle schválených pravidel měl nárok na dřívější důchod. Problém je ale skryt v ustanovení o počtu směn, po kterých vznikne na tuto výhodu nárok. Více se dočtete na následujících stránkách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno