Kvůli počasí měli ve čtvrtek hasiči přes 4700 výjezdů. Večer vichr udeří znovu

0
59

Vichr komplikoval hlavně silniční i železniční dopravu, tisíce lidí se ocitly bez elektřiny, některé řeky se rozvodnily. 

Od půlnoci do páté hodiny ráno zasahovali hasiči v souvislosti se silným větrem celkem k 77 zásahům.

„Po páté hodině ráno se situace zhoršila, během hodiny počet zásahů narostl zhruba o 100 technických pomocí a za další hodinu se počet aktuálně řešených událostí téměř ztrojnásobil,“ popsala vývoj včerejšího dne Pavla Jakoubková z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Kolem jedenácté hodiny dopoledne došlo z pohledu činnosti hasičů k mírné stabilizaci situace. Po poledni již počet nových oznámení přestal narůstat a hasiči začali postupně řešit již dříve nahlášené neakutní události. Po osmé hodině večer počet aktuálních zásahů klesl pod stovku.

V časných ranních hodinách zasahovali hasiči nejvíc v Západních a Středních Čechách, po osmé hodině se situace zhoršila v Královéhradeckém kraji, hodinu po poledni v kraji Jihočeském a po třetí hodině odpoledne se vichr přesunul i na Vysočinu. Celkově nejvíc zásahů měli hasiči ve Středočeském kraji (cca 17 %), Plzeňském kraji (cca 12 % a na Vysočině (cca 11 %).

Plné ruce práce neměli jen hasiči ve výjezdu, ale také operátoři, kteří nepřetržitě přijímali hovory na tísňových linkách. Mezi sedmou a desátou hodinou dopoledne byla operační střediska enormně zatížená. Operátoři přijali zhruba stejný počet událostí, co běžně za celý den.

Komplikace v dopravě

Ve více než 90 procentech případů hasiči odstraňovali popadané stromy ze silnic a železničních tratí. Zejména vlaky nabíraly desítky minut zpoždění, v extrémních případech i v řádech hodin. Největší potíže byly v Karlovarském kraji, nejvíce mimořádností bylo na Chebsku. 

Na několik hodin zastavil vichr dopravu na železniční trati mezi Hlinskem a Pardubicemi, kde vlak vykolejil o popadané stromy a během pokusu o vyproštění na něj spadl další strom. Vlakovou dopravu komplikovalo i stržené trakční vedení na některých tratích. 

Nadále nejezdí přeshraniční vlakový spoj mezi Rybníkem a rakouským Freistadtem. Důvodem jsou popadané stromy na rakouské části železnice. Cestující musí počítat s náhradní autobusovou dopravou.

Komplikace v silniční dopravě nezpůsobovaly pouze popadané stromy, bouralo se i kvůli nepozornosti řidičů. 

Tisíce domácností bez elektřiny

Silný vítr zaměstnával celý den také energetiky. Počet odběratelů bez elektřiny během čtvrtečního rána narůstal, v nejhorší okamžik, který nastal kolem deváté ráno, evidovali distributoři bez proudu 300 tisíc míst.

Během dne se jim však dařilo číslo snižovat. Večer zůstávalo bez proudu 49 tisíc domácností.  Hlavními příčinami poruch byly pády stromů a větví do vedení a následné poškození vodičů nebo izolátorů.

V zemi bylo v pátek v poledne nadále téměř 10 000 odběratelů odříznutých od dodávek proudu čtvrtečním silným větrem. Nejvíce zákazníků bez elektřiny je v Karlovarském kraji, středních Čechách a na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny, vyplývá to z vyjádření mluvčích distribučních firem.

Společnost ČEZ Distribuce měla dnes kolem poledne bez dodávek proudu zhruba 5 500 odběratelů, řekla mluvčí firmy Soňa Holingerová. Nenaplnil se tak předpoklad z rána, že by dodávky mohly být plně obnoveny už dnes dopoledne.

Nejvíce odříznutých zákazníků firma evidovala v Karlovarském kraji, kde bylo v poledne bez proudu na 1 500 odběratelů. Kolem tisícovky domácností bez elektřiny bylo ve středních Čechách. V ostatních krajích to byly nanejvýš stovky zákazníků.

Distributor EG.D ze skupiny E.ON měl kolem poledne bez proudu kolem 3 500 zákazníků. Nejvíce jich bylo podle mluvčího firmy Romana Šperňáka v regionu na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny. Na Blanensku v okolí Velkých Opatovic se navíc objevila nová porucha na vedení, kterou způsobil čtvrteční vítr.

V Plzeňském kraji je po 13:00 vinou čtvrtečního silného větru nadále bez dodávek proudu na 500 domácností. Jde hlavně o chatové osady, hájovny a další okrajové lokality. Distributor ČEZ očekává, že je připojí odpoledne.

Rozvodněné řeky

Meteorologové v úterý varovali i před povodněmi v důsledku vydatných srážek. Na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň vystoupaly ve čtvrtek dopoledne hladiny Labe ve Vestřevi na Trutnovsku a Stěnavy v Meziměstí na Náchodsku.

V pátek začaly hladiny řek klesat a dopoledne už první stupeň povodňové aktivity neplatil na žádném místě. 

Hladiny řek by podle meteorologů měly dál klesat. „Pouze ve večerních hodinách v Krkonoších, Jizerských a Orlických horách očekáváme dešťové srážky. Následné vzestupy by již neměly dosáhnout čtvrtečních úrovní,“ uvedli meteorologové.

Středočeští silničáři podle mluvčí Petry Kučerové uzavřeli silnici II/276 v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, kterou zalila rozvodněná řeka Jizera.

Vichr udeří znovu

Na pátek 18. února byla vydána další výstraha na silný vítr pro celou ČR, kdy by maximální nárazy měly dosahovat mezi 55 – 70 km/h.  Očekává se zhoršení situace zejména od západu republiky a v oblasti Jeseníků.

Hasiči opět očekávají zásahy hlavně v souvislosti s vyvrácenými stromy, polámanými větvemi a uvolněnými střešními krytinami. Předpokládají i možné problémy v energetice kvůli přetrhaným drátům elektrického vedení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno