Levný bitcoin v červnu lákal, Češi nakoupili kryptoměny za 300 milionů

Obchodování ovlivnila rostoucí inflace, válka na Ukrajině i další negativní faktory, které příliš nepřály investicím do rizikovějších aktiv, uvádí obchodník Bit.plus.

Na objem obchodů však zejména v závěru období měla vliv především klesající cena bitcoinu jako hlavní kryptoměny. Ta se od začátku roku snížila o 57 procent na 19 840 dolarů, tedy asi půl milionu korun, a v meziročním srovnání je nižší o dvě pětiny.

„Bitcoin díky své atraktivní ceně láká stále více investorů. Objemy obchodů v korunách jsou sice nižší, bitcoinů se nicméně prodává více,“ uvedl ředitel a zakladatel Bit.plus Martin Stránský.

Dominance bitcoinu mezi všemi kryptoměnami se podle odborníka na krypto Igora Pauera v posledních třech měsících prudce zvýšila až na 48 procent. Poté klesla na současnou úroveň okolo 43 až 44 procent. „Lze však očekávat nárůst až k úrovni okolo 60 procent, což bude mít za následek další tzv. krvácení altcoinů neboli všech ostatních kryptoměn,“ podotkl.

Češi jsou rozvážnější

Češi v roce 2022 investují podle analytika společnosti Portu Jakuba Valníčka do kryptoměn rozvážněji, ale zájem přetrvává. „Obecně se Česká republika řadí do popředí z hlediska adopce kryptoměn, nikdo se již nepozastavuje nad možností platby v kryptoměnách v internetových obchodech, dopomáhá tomu i silná komunita kolem firmy SatoshiLabs, která uvedla na trh první hardwarovou krypto peněženku Trezor již v roce 2014,“ podotkl.

Rozhodujícím faktorem pro další vývoj kryptoměnového trhu budou podle Valníčka oznámení o vývoji inflace a HDP ve Spojených státech, které potažmo ovlivní rozhodnutí Fedu o míře dalšího navýšení úrokových sazeb, a vývoj konfliktu na Ukrajině, který stále udržuje trhy v nejistotě.

Rada pro finanční stabilitu (FSB) v pondělí oznámila, že na podzim navrhne globální pravidla pro regulaci kryptoměn. Reaguje tak na prudké výkyvy na trzích s kryptoměnami, které podle ní podtrhly potřebu regulace tohoto odvětví. FSB je mezinárodní organizací monitorující globální finanční systém, sdružuje finanční regulátory a představitele centrálních bank a ministerstev financí skupiny největších ekonomik světa G20.

„Kryptoaktiva a trhy vyžadují účinnou regulaci a dohled odpovídající rizikům, která představují,“ uvedla FSB ve své zprávě. Dodala, že na říjnovém zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 představí návrhy ohledně podoby regulace a dohledu. FSB doposud odvětví kryptoměn pouze sledovala a uváděla, že nepředstavuje systémové riziko. Nedávné výkyvy na trzích s kryptoměnami nicméně podle FSB zdůraznily jejich vrtkavost, strukturální zranitelnost a rostoucí propojení s širším finančním systémem.

FSB upozornila, že v současnosti se kryptoaktiva využívají především ke spekulacím. Pokud mají kryptoměny sloužit jako platidlo, je podle rady zapotřebí zajistit jejich silnou regulaci.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts