Premir letos vjimen rozhodl, e zaveden letnho asu odlo a na 20. dubna, tedy na konec muslimskho postnho msce ramadnu. Muslimov v Libanonu by tak mohli veer peruit kadodenn pst o hodinu dve ne pi letnm ase.
Maronitsk katolick crkev, kter m v zemi velk vliv a spad pod ni ada organizac a kol, v sobotu oznmila, e navzdory rozhodnut vldy pejde na letn as. Vsledek v zemi vyvolal chaos, jeliko se zem zaala dit dvma rznmi asy.
Nynj rozhodnut vldy odklad pechodu na letn as zruit podle premira nsledovalo po klidn diskusi. Mikt zrove ekl, e stt na penastaven svch operac bude potebovat 48 hodin.
Mikt elil nmitkm i zevnit kabinetu. Zem je u pt msc bez prezidenta a vlekl finann krize zastavila innost vtiny veejnch instituc. eknme si to jasn. Problmem nen zimn nebo letn as… Problmem je spe vakuum na nejvym postu v republice, uvedl v pondl podle Reuters Mikt.
Libanon nen ostrov, uvedla televizn stanice LBCI, kter neuposlechnut vldnho nazen zdvodnila tm, e by pokodilo jej prci.
Naopak nrodn leteck spolenost Middle East Airlines uvedla, e jej hodiny a zazen se budou i nadle dit zimnm asem, ale e pozmn asy let tak, aby byly v souladu s mezinrodnmi rozpisy.
Vldn nazen jet vce prohloubilo rozpory v zemi, kde v roce 1975 propukla obansk vlka mezi kesanskmi a muslimskmi frakcemi a od jejho konce v roce 1990 se v tamnm parlamentu kesla pidluj podle nboensk pslunosti.
Libanon v souasnosti rovn suuje narstajc ekonomick krize, kter uvrhla ti tvrtiny obyvatel, mezi nimi je milion syrskch uprchlk, do chudoby, zatmco rst inflace pokrauje. Zem navc od jna loskho roku nem prezidenta a vlda je pouze doasn s omezenmi funkcemi.
V Bejrtu se kvli ekonomick situaci v sobotu konaly demonstrace pi nich policie pouila slzn plyn.