Likvidace velkochovu drůbeže na Tachovsku se o týden protáhne

0
56

Nákaza v Brodu na Tachovsku, kde bude zlikvidováno zhruba 750 tisíc kusů drůbeže, se objevila v největším chovu v ČR. Společnost Česká drůbež zde má tři netypicky velké haly, z nichž každá pojme téměř 250 tisíc nosnic.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé jsou v Česku běžně největší haly pro 70 tisíc nosnic. Ministerstvo zemědělství dnes uvedlo, že v souvislosti s šířením ptačí chřipky se lidé nemusí obávat konzumovat drůbeží maso nebo vejce, protože v ČR funguje důkladný systém veterinárního dohledu nad bezpečností potravin. Doporučuje důkladné tepelné zpracování masa, virus je zničen již při teplotě 70 stupňů Celsia.

Kvůli šířící se nákaze ptačí chřipky v Česku doporučují odborníci omezit nebo zcela vyloučit krmení divoce žijících vodních ptáků, jako jsou kachny a labutě. Při krmení dochází k velkému shlukování ptáků, a vytváří se tak ideální podmínky k šíření nákazy. Uvedl to dnes Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické.

Lidé se podle něj nemusí obávat krmení ptáků na krmítkách, protože ptačí chřipka je onemocnění, které napadá vodní ptáky a volně žijící hrabavé druhy, například koroptve. „Není také nutné se při dodržování základních hygienických návyků obávat k přenosu na člověka,“ uvedl.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno