Lobbista Janoušek zůstane ve vězení, řekl soud. Lítost a pochvaly nepomohly

Janoušek v úterý odpoledne dorazil k Obvodnímu soudu na Praze 6 s francouzskou holí, speciálním chráničem hlavy, který musí podle lékařů kvůli implantátu v mozku venku nosit, a zřejmým několikadenním strništěm. U soudu opakovaně zdůraznil, že alkohol ani jiné návykové látky už neužívá několik let. Nad svým činem vyjádřil lítost. Uvedl také, že je velice rád, že sražená žena nemá žádné trvalé následky. Zmínil, že ve vězení se chová řádně a že tam dostal řadu pochval a žádný kázeňský trest.

Předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 6 Lubomír Janoušek podotkl, že podmíněné propuštění je možné jen tehdy, pokud existuje odůvodněný předpoklad, že odsouzený povede na svobodě řádný život. Podle soudce se neprokázalo, že v Janouškově případě už bylo dosaženo účelu trestu. Shodl se na tom se státním zástupcem, který zpochybnil lobbistovu sebereflexi a polepšení.

Kvůli nehodě, při které opilý Janoušek srazil autem ženu v pražské Michli a z místa nehody tehdy ujel, byl vlivný pražský podnikatel původně obžalovaný za pokus o vraždu. Soudy ho ale uznaly vinným z ublížení na zdraví a z řízení pod vlivem návykové látky. Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení letos v červenci, kdy mu uplynula polovina trestu.

Do věznice nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě a za mříže se vrátil až loni v červenci. Do výkonu trestu se Janoušek opět vrátil loni v červenci poté, co po něm policie pátrání.

Krajský soud v Brně tehdy vydal příkaz k jeho dodání do výkonu trestu. Pražská policie po něm následně vyhlásila celostátní pátrání, ale z databáze hledaných Janoušek zmizel poté, co se sám k výkonu trestu do věznice Pankrác dostavil.

Janoušek výkon trestu opakovaně přerušoval ze zdravotních důvodů. Lékařský posudek uvedl, že Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Podle lékařů podstoupil operaci mozku, po které má v hlavě implantát, který se pohybem může uvolnit a Janouška tak zabít.

Po dobu přerušení trestu byl ale Janoušek několikrát zastižen na plovárně, na kole či v galerii. Server Seznam Zprávy dokonce publikoval fotografie z přelomu let 2019 a 2020, na nichž se Janoušek bez hole pohybuje na zasněžených svazích rakouských Alp. Janoušek už v minulosti dvakrát žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu, ten mu však ani jednou nevyhověl.

Lobbista také čelil spolu s dalšími čtyřmi lidmi obžalobě v kauze úhrad zdravotních pojišťoven pro společnost Chambon. Podle státního zástupce pětice údajně podvodně vylákala od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se snažila získat. Pražský městský soud ho v březnu nepravomocně osvobodil, státní zástupce se však odvolal. Navrhoval pro něj sedmileté až osmileté vězení.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts