Lotyšská vláda zabavuje auta opilým řidičům, posílá je vojákům na Ukrajinu

0
26


Lotyšsko začalo vysílat auta zabavená opilým řidičům na Ukrajinu. (8. března 2023)


| foto: Reuters

Lotyšsko loni zavedlo přísnější tresty pro řidiče pod vlivem alkoholu. Mimo jiné je mezi nimi zabavení vozidla v případě, že má provinilec více než 1,5 promile alkoholu v krvi. Za loňský rok policisté odhalili 4 300 opilých řidičů, kteří měli podíl na téměř tisíci nehod.

Příslušný úřad ročně přijímal až 250 zabavených automobilů, po úpravě zákona se nicméně počet zabavených vozidel výrazně zvýšil a za poslední dva měsíce v zemi zabavili zhruba dvě stovky aut.

S řešením pro přeplněná parkoviště pak v polovině února přišla vláda. Navrhla, aby se auta přistižených opilých řidičů poslala na Ukrajinu. Tam mají automobily dostat vojáci bránící zemi před ruskou invazí. Informovala o tom tehdy lotyšská stanice LSM.

Vozidla si nejprve mohl také kdokoliv koupit v aukcích, v nichž nebyla stanovena žádná vyvolávací cena. Změny potřebné k tomu, aby auta místo toho získala Ukrajina, pak připravilo ministerstvo financí.

„Je to dost děsivé, když si uvědomíte, kolik aut jezdilo po silnicích s opilými řidiči za volantem,“ říká pro agenturu Reuters zakladatel neziskové organizace Twitter Convoy Reinis Poznaks. Právě tato organizace byla pověřena vládou, aby zabavená auta na Ukrajinu dopravila.

Každý týden dostane zásilku dvou tuctů vozů. „Nikdo nečekal, že je opilství za volantem tak velké, vláda je nedokázala prodávat tak rychle, jak rychle lidé pijí. Proto jsem přišel s tímto nápadem,“ hlásí se k původu myšlenky Poznaks.

Jeho neziskovka už před vládní akcí díky lidové sbírce vyslala Ukrajincům bojujícím s Rusy zhruba 1 200 aut. Úsměv tak Poznaksovi přivodila ruská vlajka, kterou původní majitel zapomněl v jednom ze zabavených vozů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno