„Mám toho dost na práci“. Vrah Serpent je venku z vězení, míří do Francie

0
133

Po propuštění dostal Sobhraj 15 dní na opuštění Nepálu, podle posledních zpráv je už ale v letadle, které zamíří do Francie.

„Cítím se skvěle. Mám toho dost na práci. Musím žalovat spoustu lidí, včetně státu Nepál,“ řekl Sobhraj po propuštění agentuře AFP.

Ve vězení se v roce 2008 oženil s Nepálkou Nihitou Biwasovou, která je o 44 let mladší. „Jsem velmi šťastná za rozhodnutí nepálského soudu,“ komentovala žena Sobhrajovo propuštění.

Sobhrajův příběh a jeho činy byly před časem zfilmovány platformou Netflix v seriálu „Serpent (Had)“.

Sobhraj měl být původně propuštěn ve čtvrtek, ale kvůli úkonům, které bylo třeba předtím provést, včetně zdravotní prohlídky, se termín opozdil. O propuštění rozhodl soud ve středu, důvodem byl jeho věk. Sobhaj si odseděl 19 z 20 let, ke kterým byl odsouzen. Z vězení v pátek vyšel ve vlněné čepici a modré flísové bundě. Na nepálské imigrační oddělení ho doprovodilo sedm policistů.

„Nepálská vláda ho chce co nejdříve poslat zpět. Chce to také Sobhraj,“ uvedl jeho advokát, který mu rezervoval letenku u společnosti Qatar Airways s odletem v 18 hodin místního času (13:00 SEČ). „Francouzské velvyslanectví mu přiveze cestovní doklad,“ dodal.

Nepálský soud Sobhraje odsoudil v roce 2004 v Káthmándú za vraždu americké turistky z roku 1975. Policie ho zatkla v luxusním kasinu v hlavním městě Nepálu poté, co se v roce 2003 do země vrátil.

Sobhraj se v minulosti přiznal k vraždám několika západních turistů a předpokládá se, že v 70. letech zabil nejméně 20 lidí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Turecku, Nepálu, Íránu a Hongkongu. Rozsudek v roce 2004 v Káthmándú byl ale prvním případem, kdy ho soud shledal vinným z vraždy. Sobhraj vinu popřel a jeho právníci uvedli, že obvinění proti němu je založeno na domněnkách. O několik let byl však shledám vinným také z vraždy kanadského přítele americké turistky.

V roce 1976 byl v Indii uvězněn za otrávení skupiny francouzských turistů v hlavním městě Dillí. V roce 1986 se mu ale podařilo utéct z přísně střeženého vězení Tihár, když se podělil se strážci o narozeninový dort plný uspávacích prášků.

Později byl Sobhraj dopaden na pláži v indickém státě Góa. Tvrdil, že uprchl, aby si prodloužil trest a vyhnul se vyhoštění do Thajska, kde ho čekalo obvinění z řady vražd a s největší pravděpodobností trest smrti.

V Indii byl vězněn až do roku 1997, poté se vrátil do Francie, vraždy spáchané v Thajsku již byly promlčeny. Dlouho o něm nebyly žádné zprávy, dokud se neobjevil v roce 2003 v Káthmándú. Sobhraj se narodil 6. dubna 1944 v Saigonu v tehdy francouzském Vietnamu indickému otci a vietnamské matce. O jeho životě už byly napsány čtyři knihy a natočeny tři dokumentární filmy, přesný počet jeho obětí není znám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno