„Mladí muži s imigračním pozadím“. Německo je v šoku z novoročních nepokojů

0
64

„Vláda, a samozřejmě i kancléř, tyto někdy až masivní útoky co nejdůrazněji odsuzuje,“ uvedla v pondělí mluvčí kancléře Olafa Scholze. „Stát nebude tolerovat, aby byli tímto způsobem napadáni lidé, kteří pokojně slaví, a personál, který plní své povinnosti,“ dodala.

Policie během sobotních nepokojů zatkla 103 lidí, z toho 98 mužů. Zároveň ohlásila 18 zraněných z vlastních řad. Podle deníku Bild výtržníci pálili na policii pyrotechniku a útočilii na hasiče, kteří pak mohli uhasit vzniklé požáry jen za dohledu policie.

Německý ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul uvedl, že se převážně jednalo o „mladé muže ve skupinách, často s imigračním pozadím“. Podle deníku Bild pachatelé otevřeně pohrdali státem, ukazovali radikální gesta a mluvili většinou arabsky. Sedmnáctiletý Mohammed, který nepokoje sledoval, uvedl, že šlo o demonstraci síly.

Starosta městského obvodu Neukölln Mike Hikel hovoří o „scénách, které připomínaly podmínky podobné občanské válce“. Nadále přitom odmítá sdělit, kdo násilí zahájil: „Nemůžete to takto plošně prohlásit, protože mnoho lidí s imigračním pozadím slavilo pokojně,“ řekl listu Die Welt.

Ve čtvrti Kreuzberg vyrostlo několik barikád. Jednoho muže srazilo auto, když se snažil před policií utéct. Vandalové také rozbili přední sklo sanitky, která musela být vyřazena z provozu.

„Útoky na policisty, zdravotníky a hasiče musí být potrestány v plném rozsahu zákona,“ uvedla na Twitteru spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. „Lidé, kteří nás všechny chrání, musí mít možnost plně věřit, že je právní stát ochrání,“ dodala s tím, že ji útoky „ohromily a rozzlobily“.

Agentura Bloomberg uvádí, že přestože neexistují důkazy o tom, že by incidenty ze sobotní noci byly politicky motivované, německé úřady opakovaně upozorňují na rostoucí hrozbu násilného extremismu na obou stranách politického spektra.

Podle zástupce policejních odborů Rainera Wendta jsou útoky na policii také výsledkem agitace berlínského senátu a trvalého podsouvání, že policisté jsou rasističtí a násilničtí. Kvůli útokům proti záchranným složkám a několika vážným nehodám při ohňostrojích také ožila debata o zákazu zábavní pyrotechniky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno