Můžeme si za to sami, řekl Rakušan k aférám STAN. Omluvil se voličům

„Jsme rekordmany v tom, kolik problémů jsme dokázali nasekat v tak krátkém čase,“ připustil Rakušan

„Dlužíme omluvu lidem, kteří nám věřili,“ řekl ministr vnitra a šéf STAN. A vzápětí se také voličům omluvil.

Skandály srazily popularitu hnutí STAN

Starostové a nezávislí si v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové zvolí nové vedení. Nové tváře mají vládnímu hnutí pomoci utnout skandály, které STAN výrazně oslabily. V červnu zveřejněný průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi říká, že hnutí STAN by samostatně získalo jen 6,5 procenta.

Ve Sněmovně má přitom vládní hnutí 33 poslanců a třetí nejsilnější klub. Jeden čas se dokonce diskutovalo o tom, zda by šéf hnutí, ministr vnitra Vít Rakušan nemohl být i kandidátem na příštího prezidenta. Po krátkém váhání tuto možnost Rakušan odmítl.

Nyní musí řešit ve svém hnutí úplně jiné problémy. Skoro se mu rozpadlo dosavadní vedení STAN. Do souboje s Rakušanem o post předsedy se před volebním sněmem nikdo nepřihlásil, ale zbytek užšího vedení se z velké části změní poté, co hnutí o většinu jeho členů přišlo. Narychlo svolaným sněmem reaguje STAN hlavně na korupční kauzu v Praze, v níž čelí stíhání bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.

Kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem ze Zlínska Michalem Redlem, který byl podle policie hlavou organizované skupiny, rezignoval i ministr školství a zakladatel hnutí STAN Petr Gazdík. Neříkal o nich totiž původně pravdu.

Ze čtveřice řadových místopředsedů od loňského sněmu STAN zůstala pouze místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová. V březnu totiž na post místopředsedy rezignoval europoslanec Stanislav Polčák po zveřejnění informací o tom, že měl jako právník od obcí na Zlínsku získat odměnu za zastupování o jejich odškodnění za výbuch muničního skladu ve Vrběticích. Zákon o tomto odškodnění přitom pomáhal prosadit i jako politik. Souběh těchto dvou činností byl podle šéfa hnutí Rakušana nepřijatelný a Polčák už podle něj ani nemá za hnutí obhajovat post europoslance.

A další z místopředsedů STAN Věslav Michalik v červnu náhle zemřel.

Rakušan před sněmem zmínil, že by si ve vrcholných rolích dokázal představit své nejbližší spolupracovníky, například středočeskou hejtmanku Petru Peckovou, místopředsedu poslaneckého klubu Lukáše Vlčka či poslankyni Michaelu Šebelovou. Na místopředsednické funkce nominovaly regionální organizace více než dvě desítky kandidátů. Vedle Peckové, Vlčka a Šebelové jsou mezi nimi také Kovářová, ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek či poslanci Jan Lacina a Ondřej Lochman.

Středočeská hejtmanka Petra Pecková ale v pátek oznámila, že nebude kandidovat na místopředsedkyni hnutí. Zdůvodnila to vytížeností v čele kraje. Bude se ucházet o zvolení řadovou členkou předsednictva.

Co jiní zvládli za desetiletí, my za půl roku, hodnotí Farský aféry STAN

Na post místopředsedy kandiduje také nynější druhý muž hnutí Jan Farský, který se v únoru vzdal poslaneckého mandátu po kritice, že se nechal zvolit a odjel na osm měsíců na studijní stáži na univerzitě v Oregonu. O stáži věděl již před volbami a voličům to neřekl.

„Byla to jedna z chyb, které jsme udělali, udělal jsem ji já a uvidíme, jestli STAN vyhodnotí, jestli pro něho můžu ještě být prospěšný, nebo prostě řeknou, že ta éra musí skonči,“ uvedl Farský těsně před začátkem mimořádného volebního sněmu. Řekl, že z Oregonu se definitivně vrací domů do České republiky 12. září.

Na volební sněm STAN dorazil osobně i premiér a předseda ODS Petr Fiala.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts