Na rezortu školství končím, potvrdil Štábl. Vaz mu zlomila kauza Hlubuček

„Je to pravda. Včera si mě zavolal státní tajemník a pan ministr a po dohodě došlo ke zrušení služebního místa. Do konce srpna jsem v šestiměsíční zkušební lhůtě. Trochu jsem s tím počítal, já se tomu usmívám,“ sdělil v pátek redakci Štábl.

O škatulatech mezi náměstky mluvil pro iDNES.cz Balaš již před svým jmenováním do funkce ministra. Tehdy na přímý dotaz odpověděl: „Myslím si, že by bylo dobré udělat na ministerstvu audit, jak to tam funguje. Určitě s ním (Štáblem, pozn. red.) budu mluvit. Byl bych rád, kdyby pochopil, že jakékoli pochybnosti nejsou něco, co bych připouštěl, a kdyby eventuálně svou funkci sám nabídl.“

Posun v celé záležitosti pak sdělil v pátek novinářům před zahájením neformálního zasedání evropských ministrů pro vědu. Vaz náměstkovi měl zlomit jeho podřízený Luděk Šteffel, poradce pro IT záležitosti, který je zapletený do kauzy Dozimetr a nekalých machinací v Pražském dopravním podniku.

Podle informací ze spisů měl pro ministerstvo školství nejprve dojednat slevu, aby si následně řekl u daných dodavatelů ještě o desátek, že jim daná zakázka zůstane.

Nový šéf školství, kterého do úřadu uvedl předseda vlády 1. července, tak stihl první čistky ve svých řadách ještě před koncem prvního měsíce v pozici. Rád by svůj tým stabilizoval do konce prázdnin. Už nyní je jisté, že zůstává ekonomická náměstkyně Pavla Katzová, náměstek pro vzdělávání Jan Mareš a náměstkyně pro vysoké školy Radka Wildová. Ve vedení ministerstva je ještě náměstek pro mezinárodní vztahy a EU Václav Velčovský a politický náměstek Jaroslav Miller.

Z ministerstva míří do Cermatu

Problémy se Šteffelem se týkaly kontraktů pro příspěvkovou organizaci ministerstva na zajišťování maturit a přijímacích zkoušek na střední školy – Cermat (CZZV). Štábl v něm zastává pozici krizového ředitele poté, co bývalou ředitelku odvolal dnes již exministr školství Petr Gazdík.

V pozici náměstka skončí 19. srpna a následně se přesune dočasně na plný úvazek do Cermatu, v němž má nyní čtvrtinový úvazek.

„Povedu jej do doby, než se najde někdo jiný, komu předám složitou agendu. Apeloval jsem ale na to, aby co nejdříve za mě někoho vybrali,“ sdělil s tím, že nemá motivaci v práci dál pokračovat, přesto nehodlá nechat Cermat napospas.

Mezitím chce dosluhující náměstek vyřešit otázku, zda i nadále pokračovat ve státní správě. Přiznává, že je z práce v ní unavený. „Mám nabídku ze stavební firmy nebo firmy spravující průmyslové zóny. Ale mám jich víc, to mě těší,“ doplnil. O svém konci ještě ve čtvrtek zpravil i bývalého ministra Gazdíka, za jehož vedení na rezort přišel, a s nímž se zná z dřívějšího působení ve Zlíně.

Do výběrového řízení, které úřad na pozici vyhlásil, se podle ministra zatím přihlásil jeden člověk. Podle informací iDNES.cz by mělo jít o osobu, která (CZZV) v minulosti vedla. Balaš navíc zvažuje, že lhůtu pro podání přihlášek prodlouží do konce července. Nezájem o místo šéfa Cermatu si vysvětluje obavami lidí z řízení této organizace.

O budoucím fungování Cermatu chce jednat příští týden také se zástupci České školní inspekce a Národního pedagogického institutu. Ve vedení je podle něj potřeba týmové spolupráce. „Těch důvodů, proč je potřeba propojit Cermat s dalšími institucemi, je celá řada. Myslím si, že je nepřijatelné, aby to, co se učí na školách v České republice, určoval Cermat,“ míní. Poukázal na to, že testy od Cermatu ovlivňují obsah vzdělávání ve školách.

Kauza Dozimetr

Podle policie se kauza Doziment na ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku točí kolem podnikatele Michala Redla a exnáměstka pražského primátora Petra Hlubučka. Redla, který se od roku 2017 pohybuje kolem politiků STAN, policie považuje za hlavu, či jednu z hlav skupiny. Kriminalisté na základě sledování zjistili, že měl činnost skupiny řídit primárně ze dvou bytů v Praze.

Měl rozdávat jednotlivým členům úkoly a rozdělovat peníze z úplatků. Hrozí mu 10 let vězení za účast na organizované zločinecké skupině, přijetí dvou úplatků a nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

V kauze korupce v dopravním podniku chtěla Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinit celkem 13 lidí, zastihla jich ale jen deset. Jedním z nich je nyní již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), který stejně jako Redl skončil ve vazbě.

Jedenáctý podezřelý, podnikatel a Redlův blízký spolupracovník Pavel Kos, se podle Radiožurnálu přihlásil policii v polovině června. Zbývající dva podezřelí – exmanažer dopravního podniku Matej Augustín a podnikatel Pavel Dovhomilja – byli v době razie v zahraničí. Česká televize uvedla, že Augustína, který se nyní vrátil ze Slovenska, už policie zadržela a obvinila.

Kauza vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts