Na školu v Ústí chtějí stovky Rusů, kvůli válce ale možná budou mít smůlu

„V roce 2021 si na některou z fakult podalo přihlášku 198 uchazečů z Ruska, 11 z Běloruska a 90 z Ukrajiny. Letos si přihlášku ke studiu podalo 319 studentů z Ruska a 36 z Běloruska. Zvýšil se i počet uchazečů z Ukrajiny na 144,“ uvedla prorektorka pro studium Alena Chvátalová.

„Více než třicítka studentů si pak podala přihlášku na bakalářský obor aplikovaná informatika,“ doplnila.

Nastavené mezinárodní sankce se týkají nejen stávajících studentů, ale i uchazečů o studium. Informatika je přitom na seznamu oborů s bezpečnostním rizikem, které tedy studovat nesmí, stejně jako kybernetika či robotika.

„Podle materiálu od ministerstva školství je bezpečnostní riziko relevantní až od magisterského stupně studia. My evidujeme pouze uchazeče o bakalářské studium,“ upřesnila však Chvátalová.

Zatím podle ní není jisté, že uchazeči na „rizikový“ i jakýkoli jiný obor budou přijati. „Přijímací řízení ještě není ukončeno, u zahraničních studentů to nějakou dobu trvá. Ale i když uchazeč splní všechny podmínky přijímacího řízení, není jisté, jestli vůbec k zápisu přijde. Aby mohl na některé vysoké škole u nás studovat, musí mít vízum. A podle informací, které mám, lze očekávat, že jim uděleno nebude a k zápisu ke studiu se nebudou moci dostavit,“ poznamenala prorektorka.

Nevraživot není

Jeden případ studenta „rizikového oboru“ už ale škola i tak řešila – na fakultě strojního inženýrství.

„Studentka byla z magisterského oboru, který souvisí s jadernou energetikou. Dostala individuální plán, aby tento předmět neabsolvovala,“ přiblížila řešení Chvátalová.

Na jiných fakultách prý zatím nic podobného řešit nemuseli. „A nesetkali jsme se ani s nějakou nevraživostí mezi ruskými a ukrajinskými studenty. Spíše naopak. Máme zkušenost, že například o stipendium si přijde žádat studentka z Ukrajiny spolu se studentkou z Ruska, protože studují stejný obor. A věřím, že to tak i zůstane,“ doufá prorektorka.

Na škole neustále roste počet přijatých studentů z Ruska. V uplynulém akademickém roce jich bylo 86, skoro o dvacet víc než o rok dřív. „K navýšení došlo zejména na fakultě zdravotnických studií, kde jich je v současné době 26, což je 30 % všech ruských studentů na škole. Nejčastěji jsou zapsáni ke studiu ergoterapie, fyzioterapie, všeobecného či pediatrického ošetřovatelství či porodní asistence a zdravotnického záchranářství,“ doplnila.

Dalších více než dvacet studentů je na fakultě umění a designu v oborech zaměřených na výtvarné umění a design, na ostatních fakultách se pak jedná pouze o jednotlivce.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts