Nejrušnější den pro hasiče od druhé světové. V Londýně shořelo 41 domů

V úterý hasiči reagovali na 2 600 proseb o pomoc souvisejících s rekordně teplým počasím. Británie poprvé zaznamenala teplotu vyšší jak 40 stupňů Celsia. Normálně hasiči obdrží 350 až 500 proseb, když je rušný den.

Požárníci bojovali s řadou ohnivých kalamit napříč Londýnem a jeho okolím. V jeden okamžik brigády byly povolány k 12 velkým požárům současně.

Nejhorší byla situace ve vesnici Wennigton náležící pod londýnský městský obvod Havering. Oheň zde zničil asi 40 hektarů pastvin a řadu domů. Jeden hasič popsal situaci jako „naprosté peklo“. Požárníkům s hašením pomáhali i farmáři, kteří ze svých traktorů stříkali vodu.

Kvůli prudkým ohňům neměli lidé čas sebrat ani ty nejzákladnější věci. „Nevzal jsem si řidičský průkaz ani rodné listy, nic, takže jsem přišel o všechno, fotografie, záznamy. Všechno je pryč,“ říká šestašedesátiletý Timothy Stock, který žil v domě svého pradědečka 41 let.

List The Times popisuje, že na silnici byli vidět lidé nesoucí své mazlíčky v klecích, které se jim podařilo ochránit před ohněm. Ne všichni měli takové štěstí. Řidič kamionu Gary Ruel si myslí, že přišel o své kočky. „Podařilo se mi dostat ven psa, ale neměl jsem čas na kočky. Byli jsme evakuováni a bylo to vše v takovém spěchu.“

Proč k požárům došlo?

„Jednačtyřicet zničených nemovitostí v Londýně, šestnáct nějakým způsobem zraněných hasičů, dva z nich převezení do nemocnice kvůli tepelnému stresu (stav, kdy se tělo nedokáže ochladit a orgány zkolabují kvůli stoupající teplotě, poznámka redakce),“ vypočítal londýnský starosta Sadiq Khan škody. Podle něj jsou v Londýně požáry důsledkem globálního oteplování.

„Většinou hoří tráva. Problém je v tom, že celý červenec v Londýně nepršelo. Tráva je jak seno, což znamená, že se snadněji vznítí,“ vysvětluje starosta. „Jakmile chytne, oheň se šíří neuvěřitelně rychle, jako lesní požáry, které můžeme vidět ve filmech nebo při požárech v Kalifornii a v částech Francie,“ dodává s tím, že se v Londýně řada domů dotýká travnatých ploch, čímž je vystavena většímu riziku požáru.

Nejrušnější den od druhé světové

Londýnský hasičský sbor (LFB) uvedl, že úterý bylo jejich nejrušnějším dnem od druhé světové války, kdy bylo hlavní město terčem útoku nacistické vojenské mašinérie. Podle asistenta komisaře LFB Jonathana Smithe se požárníci potýkali s „bezprecedentními“ podmínkami.

Hasiči se potýkali s nedostatkem lidí a hasičských vozů. Podle statistik londýnské pobočky požárnických odborů nebylo k dispozici každé páté hasičské vozidlo. Na denní šichtě jich chybělo 25, na noční 23.

„Naštěstí máme hasiče, kteří se dobrovolně nabídli, že přijdou a pomohou,“ vyzdvihl dobrovolníky a požárníky Khan. „Zvládli jsme to díky skvělé práci hasičů, ale nemůžeme si dovolit mít více takových dnů.“

Aby co nejvíce snížil riziko dalších požárů, londýnský hasičský komisař Andy Roe vyzval k dočasnému zákazu grilování ve všech veřejných parcích a na prostranstvích. „Moje rada dnes opět zní: negrilovat. Na balkónech, v parcích ani na své soukromé zahradě,“ vybízí k témuž i starosta.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts