Ohniště na pláži, poničené cedule, nepořádek. Na Boleváku přibylo vandalů

Radním už došla trpělivost. Neúnosná situace vedla k tomu, že oblast Boleveckých rybníků, městských parků a lesoparků začala více kontrolovat městská policie.

„Kromě toho je naším cílem informovat všechny návštěvníky o tom, co se v daných lokalitách smí a nesmí a současně chceme veřejnost požádat o pomoc. V případě, že budete svědky vandalismu, neprodleně volejte městskou nebo státní policii, která může dané protiprávní jednání řešit,“ žádá mluvčí města Plzně Eva Barborková.

Kolem Boleváku jsou nově u informačních panelů či na stromech rozmístěné cedule, které znázorňují, co je v dané lokalitě zakázáno. Například parkování mimo vyhrazená místa, zákaz rozdělávání ohňů mimo místa k tomu určená, trhat chráněné rostliny, odhazovat odpadky mimo odpadkové koše a sbírat škeble.

Tuto středu kempovala na přímo na pláží dvojice mladých lidí, na několika metrech byly vidět pozůstatky čtyř ohnišť. „To jste vy, co jste nás nahlásila policajtům? Kdybyste se raději starala o sebe,“ ptali se rozhořčeně redaktorky MF DNES, která se byla v rekreační oblasti podívat.

Mluvčí městské policie Veronika Kuchynková potvrdila, že na oznámení k Boleváku strážníci vyjížděli. „Dvojici jsme ztotožnili, poučili a ještě za přítomnosti hlídky si začali balit věci,“ uvedla mluvčí.

Doplnila, že během léta budou strážníci více sledovat situaci v rekreačních oblastech, a to zejména v ranních a nočních hodinách.

Podle Richarda Havelky ze Správy veřejného statku města Plzně lidé v době covidu objevili krásy oblastí kolem Plzně, tedy boleveckých rybníků, ale i Zábělé, Špitálského lesa a dalších míst. Vysoká návštěvnost s sebou přinesla i více nepořádku a vzrůstající vandalismus. To zvyšuje náklady na údržbu a úklid.

Víc nepořádku, větší náklady na úklid

„Poslední dobou zaznamenáváme masivní poškozování majetku, poničené lavičky i informační tabule, vytrhané dopravní značky, zničené cvičební stroje, ale i podpálený altán. Výjimkou není ani chytání ryb na černo za bílého dne. Problémem je také vjíždění aut do lesa nebo na městskou zeleň, kdy například u Třemošenského rybníka parkují řidiči přímo na louce, čímž porušují vyhlášku. Blokují pak i případný vjezd složkám IZS,“ upozornil Havelka.

Podle něj roste i počet lidí, kteří se v oblastech shlukují. Skupinky ale nemají kolem 20 nebo 30 lidí, jako tomu bylo dříve, ale 100 či 150 lidí. To vede k tomu, že zakládají ohně mimo určená ohniště.

Těch nepovolených napočítala MF DNES na části pláže kolem Velkého boleveckého rybníka přes dvacet. U nich se válely odpadky v igelitových taškách.

Mluvčí magistrátu doplnila, že porušování nařízení i zákonů může být způsobeno i tím, že lidé, kteří se v oblastech pohybují, o nich ani nevědí. To by měly napravit nové informační cedule. U Boleveckých rybníků nově tráví volný čas také řada ukrajinských uprchlíků.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts