Pardubice po letech zdraží nájemné ve svých bytech, seniory nepostihne

0
276

Byt 2+1 o výměře 55 metrů v Anenské ulici je k mání za 13 500 korun měsíčně bez energií a dalších poplatků. Na Cihelně pak realitní kancelář nabízí byteček 1+1 se 30 metry za 8 500 korun, taktéž bez energií a dalších plateb.

Sehnat nájem v Pardubicích za rozumné peníze není vůbec snadné.

Nejlépe se mají dlouhodobě ti, kteří bydlí v městských bytech. Těm se už deset let nezvyšovalo nájemné, zatímco to komerční sice pomalu ale pravidelně stoupá. I proto radní nyní chtějí zdražit.

„Radnice od příštího roku upraví nájemné v městských bytech. Reaguje tak nejen na rostoucí inflaci, ale také situaci na trhu nemovitostí a skutečnost, že Pardubice s výší nájemného v městských bytech nehýbaly od roku 2013,“ uvedla tisková mluvčí radnice Iveta Koubková.

Ovšem zároveň politici nechtějí hlavně starší lidi poslat do sociálních problémů, a tak stejná cena nájemného zůstane zachována u bytů zvláštního určení, tedy bytů pro seniory a zdravotně postižené. 

„Zároveň jsme prosadili zachování nájemného u městských bytů, jejichž obyvateli jsou senioři starší 65 let,“ potvrdil primátor Pardubic Martin Charvát z hnutí ANO, podle jehož slov dojde k navýšení nájemného u stávajících smluv od 1. ledna 2023.

Peníze půjdou na obnovu bytů

Bytový fond ve vlastnictví města podle něj dlouhodobě trpí stavebním zastaráváním či podfinancováním a vyžaduje poměrně dost peněz na jeho opravy. A právě na ně má jít drtivá většina peněz, které město od příštího roku vybere navíc. 

„Spolu s potřebou těchto nutných oprav jsme proto přistoupili k navýšení nájmu v bytech s tím, že veškeré finance z toho plynoucí budou prostřednictvím nového Programu rozvoje bydlení opět navráceny do bytového fondu a potřebných oprav zahrnujících výměnu oken, sanaci fasády či obvodového pláště a střechy a v neposlední řadě často i výměnu elektroinstalace společných prostor,“ řekl primátor s tím, že k růstu tržního nájemného dochází již řadu let.

„Cena nájemného v případě většiny městských bytů sice stoupne na 85 korun za metr čtvereční, tato částka je však stále výrazně nižší, než je tomu v případě komerčních nájmů,“ dodal politik z hnutí ANO.

Zmíněný Program rozvoje bydlení schválili zastupitelé v loňském roce. Radnici pomůže v péči o bytový fond a efektivnějšímu plánování případných rekonstrukcí jednotlivých bytů či domů, a to zejména díky tomu, že město bude na každý rok znát konkrétní částku, kterou bude moci využít na zlepšení technického stavu bytů.

Město na opravy bytů potřebuje 500 milionů

Zvýšení nájemného se týká bytů poskytovaných lidem v bytové nouzi nebo osobám vynakládajícím vysoké procento z příjmu na bydlení, tedy bytů sociálních, u kterých bude nájem zvýšen ze 72,69 na 80, respektive 85 korun za metr čtvereční. K navýšení dojde také u služebních bytů, kde se částka mění z 80 na 100 korun za metr čtvereční.

Mírné navýšení se bude týkat i startovacích bytů, o které je v Pardubicích dlouhodobě zájem. 

„Částka během prvních tří let nájmu ve startovacím bytě se mění z 50 na 80 korun, ve čtvrtém roce pak na 100 korun za metr čtvereční. Z poslední výzvy je však patrné, že u mladých lidí zájem o tento typ bydlení ani tak neopadá. Jsem rád, že se našla shoda na skutečně sociálně citlivém zvyšování nájemného,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký z ČSSD.

Podle dat radnice je totiž v městských bytech nájem stále pod padesáti procenty toho tržního. U něj se totiž ceny pohybují okolo 210 korun za metr čtvereční. 

„V současné době město disponuje více než dvěma tisíci bytů, přičemž řada z nich vyžaduje často rozsáhlejší rekonstrukci. Radnici z provedených analýz vyplynulo, že v nejbližších letech potřebuje do zkvalitnění bytového fondu města investovat 500 milionů,“ dodala Koubková.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno