Paříž rozrušila smrt kvůli lhostejnosti. Fotograf hodiny ležel na ulici bez pomoci

René Robert byl známý hlavně svými snímky slavných španělských hvězd flamenka. Umělec zemřel minulý týden poté, co uklouzl na jedné z jeho nočních vycházek po rušné pařížské čtvrti, kde žil, uvedl web The Guardian.

Podle jeho přítele novináře Michela Momponteta upadl Robert na ulici Rue de Turbigo mezi náměstím Republiky a Pařížskými halami.

„Zatočila se mu hlava a upadl,“ popsal Mompontet na svém twitterovém účtu. „Nemohl vstát, devět hodin ležel na mrazivé zemi, dokud nějaký bezdomovec nezavolal záchrannou službu. Příliš pozdě. Byl podchlazený a neměl sílu zůstat naživu. Během těch devíti hodin se žádný kolemjdoucí nezastavil, aby zkontroloval, proč tento muž leží na chodníku. Ani jeden,“ uvedl novinář.

Mompontet, který vylíčil okolnosti úmrtí svého přítele i ve francouzské televizi, řekl, že Robert byl zabil lhostejností a dodal: „Pokud by tato strašná zpráva mohla sloužit jakémukoliv účelu, bylo by to toto: když člověk leží na chodníku, měli bychom ho zkontrolovat, bez ohledu na to, jak moc jsme zaneprázdněni.“

Novinář poukázal také na to, že mnoho lidí – včetně něj – se často dívá raději jiným směrem, když jde o lidi na ulici. „Než začnu dávat nějaké lekce nebo někoho vinit, musím se vypořádat s otázkou, kvůli které cítím úzkost,“ řekl v televizi a položil si dotaz: “Jsem si 100% jistý, že bych já sám zastavil, kdybych byl konfrontován s touto scénou – muž ležící na ulici? Odvrátil jsem se někdy od bezdomovce ležícího ve dveřích?“

Fotografovo úmrtí, ke kterému došlo v centru Paříže, kde mnoho bezdomovců často spí, vyvolalo debatu o občanské odpovědnosti a základní lidské slušnosti.

V titulku jednoho z vůdčích francouzských deníků Le Figaro stálo: „Fotograf René Robert, mrtvý kvůli lhostejnosti uprostřed ulice.“ Španělské velvyslanectví v Nizozemsku na Twitteru uvedlo, že smrt Reného Roberta zpochybňuje naše kolektivní vědomí.

Na Roberta zavzpomínali i zpěváci flamenka, které sám fotil. „Jsem velmi smutný ze ztráty Reného Roberta, kterého jsem měl to štěstí potkat a být s ním vyfotografován,“ řekl zpěvák Arcángel, držitel ceny Grammy. „Nechápu, proč mu nikdo nepomohl. Nechci si myslet, že žijeme ve společnosti s tak malým počtem hodnot,“ dodal.

Organizace Olivar Association, která pracuje s mladými lidmi bez domova v Madridu, uvedla, že je ze zprávy zarmoucená, ale nikoli překvapená. „Spousta lidí mluví o hrozném příběhu Reného Roberta. Ale realita je taková, že je to krutá každodenní zkušenost těch, kteří žijí a umírají na ulici,“ uvedla společnosti na Twitteru.

Podle francouzského sdružení bezdomovců zemře na ulicích ročně kolem 600 lidí.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts