Pavel může ovlivnit, o kolik se zvýší penze. Jasné slovo poví 10. března

0
45

Právě ve chvíli, kdy v úterý v 10 hodin začne mimořádná schůze Sněmovny, se Petr Pavel setká s premiérem Petrem Fialou, který se od něj může dovědět o postoji nové hlavy státu víc, než řekl zvolený prezident novinářům.

„Prezident republiky má právo vrátit přijatý zákon s výjimkou zákona ústavního, s odůvodněním do patnácti dnů ode dne, kdy mu byl postoupen,“ píše se v článku 50 Ústavy ČR, který je v tomto případě naprosto klíčový.

„Ten nejzazší termín je pro nás, aby tato legislativní změna vyšla 21. března ve Sbírce zákonů,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Budu velice pečlivě sledovat, jak se bude legislativní proces vyvíjet, abych mohl po inauguraci zaujmout stanovisko,“ prohlásil Petr Pavel.

Zvolený prezident, který příští týden složí slib do rukou předsedy Senátu, tak zřejmě bude mít v rukou, zda vláda vyhraje boj s časem a prosadí včas růst penzí v průměru o 760 korun měsíčně, nebo jim bude muset přidat v průměru 1 770 korun, jak vyplývá ze současného znění zákona.

Se zvoleným prezidentem se minulý týden sešel ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka i zástupci opozičního hnutí ANO. Předsedkyně poslaneckéhé klubu ANO Alena Schillerová a lídr stínové vlády ANO Karel Havlíček apelovali v pátek na zvoleného prezidenta, aby nepodepisoval nižší růst penzí, pokud ho vládní pětikoalice prosadí v parlamentu. ANO avizovalo již i to, že zákon a proceduru jeho schvalování napadne u Ústavního soudu.

Zásluhová procentní část penzí by se měla podle vládního návrhu měla zvýšit o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun, což má podle zdůvodnění o něco zvýhodnit penzisty s nejnižšími důchody. Vláda zdůvodnila nižší přidání snahou o zpomalení zadlužování státu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno