Pohřeb palestinské novinářky provázely nepokoje. Rakev se zřítila k zemi

Rakev s tělem novinářky se z nemocnice do kostela v jeruzalémském Starém městě pokusily přenést desítky lidí, mnozí z nich měli v rukou palestinské vlajky. Na místě zasáhla izraelská policie a propukly střety, při kterých se v jednu chvíli rakev zřítila k zemi.

Policie později umožnila rodině převézt rakev do kostela autem. Vstup do nemocnice následně uzavřela a proti zbývajícím demonstrantům uvnitř použila slzný plyn, píše agentura AP. „Izraelská armáda se ptá lidí, jestli jsou křesťané, nebo muslimové. Pokud jste muslim, nepustí vás dovnitř,“ hlásil zpravodaj Al-Džazíry na místě.

Podle agentury Reuters se kolem rakve u nemocnice sv. Josefa tísnily desítky Palestinců. Izraelští policisté zjevně chtěli zabránit tomu, aby lidé nesli rakev v pěším procesí, a někteří obušky bili nosiče rakve a kopali do nich. Násilné scény, které trvaly jen několik minut, podle Reuters přispěly k ještě většímu rozhořčení Palestinců nad zabitím reportérky.

Izraelská policie uvedla, že skupina palestinských výtržníků před nemocnicí házela po policistech kameny. „Policisté byli nuceni jednat,“ tvrdí. Davy Palestinců pak provázely rakev i v úzkých uličkách Starého Města. Rakev nakonec přinesli na hřbitov na hoře Sion. Hrob novinářky pokrývaly věnce a nad náhrobním křížem visela palestinská vlajka.

Hrob obklopili truchlící a slavnostně se rozloučili se zesnulou. „Jsme zde, protože voláme po spravedlnosti. Spravedlnost pro Širín abú Aklahovou a spravedlnost pro Palestinu,“ řekl jeden z truchlících.

Jednapadesátiletá Aklahová se narodila v Jeruzalémě a pro Al-Džazíru začala pracovat v roce 1997. Pravidelně přinášela reportáže z Izraele, Západního břehu a Pásma Gazy a pro miliony arabských televizních diváků byla známou tváří. Ve středu ji zasáhli do hlavy, když pracovala na reportáži o izraelské razii v Džanínu. Měla na sobě vestu s viditelným nápisem Press.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás před truchlícími řekl, že izraelské úřady nesou plnou odpovědnost za smrt novinářky a že věc předá Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Izraelská armáda nicméně v pátek uvedla, že asi 200 metrů od Aklahové docházelo k silné střelbě a podle prvních výsledků vyšetřování nelze určit, kdo střílel.

Izrael také předtím vyzval ke společnému vyšetřování. Palestinská samospráva to však odmítla a sdělila, že kulku, která novinářku zabila, nevydá k balistické analýze. Novináři, kteří byli s Aklahovou, z nichž jeden byl postřelen, uvedli, že na místě v době incidentu nebyli palestinští ozbrojenci a ke střetům nedocházelo.

Izraelští vojáci v pátek brzy ráno opět podnikali razii v Džanínu. Fotograf AP tam slyšel silnou střelbu a výbuchy a řekl, že izraelští vojáci obklíčili dům. Palestinské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že třináct Palestinců skončilo v nemocnici poté, co byli zraněni v bojích, včetně jednoho, kterého střelili do břicha. Izraelská armáda uvedla, že Palestinci začali střílet, když vojáci přišli zatknout podezřelého.

Izraelské bezpečnostní složky v poslední době provádějí prakticky denně razie v Džanínu, který je považován za jednu z bašt palestinských radikálů. Vojenské akce na palestinských územích zesílily v souvislosti se sérií protiizraelských útoků, při kterých bylo od konce března zabito devatenáct lidí.

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví izraelské síly od konce března zabily třicet Palestinců. Jsou mezi nimi útočníci, ale také účastníci střetů a kolemjdoucí.

Zbytečné použití síly, kritizuje EU Izraelce

Znepokojení nad násilnostmi ze strany izraelských bezpečnostních sil v pátek vyjádřila OSN či Spojené státy. „Právě jsme z toho viděli video a je pro nás prostě velmi šokující,“ řekl mluvčí OSN Farhan Haq. Organizace se nyní podle něj snaží získat o incidentu více informací.

„Samozřejmě chceme stejně jako ve všech případech zajistit, aby byla chráněna a dodržována základní práva na svobodu shromažďování a samozřejmě právo na svobodné pokojné demonstrace,“ dodal Haq. Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová uvedla, že záběry jí hluboce otřásly.

Bílý dům záběry ukazující, jak izraelští policisté napadají palestinské nosiče rakve, označil za znepokojivé. Prezident Joe Biden a jordánský král Abdalláh II. v pátek hovořili o „naléhavých mechanismech“ ukončení násilí a napětí v Izraeli a na Západním břehu, uvedl Bílý dům po setkání obou státníků.

Také Evropská unie prostřednictvím svého zastoupení v Palestině vyjádřila zděšení nad použitím „zbytečné síly“ izraelskými silami během pohřbu. „Tak nepřiměřené chování jen přiživuje napětí,“ uvedla EU.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts