Pokazil jsem to, řekl muž, který vraždil v roce 1990. Dostal smrtící injekci

0
39

„Před 11 932 dny Donald Dillbeck brutálně zavraždil naši matku. Okradl nás o léta vzpomínek na ni a od té doby to bylo pro nás velmi bolestné,“ uvedly děti Vannové, Tony a Laura, v prohlášení vydaném po popravě. Poděkovali guvernérovi za popravu, která jim dala pocit určitého ukončení.

Devětapadesátiletý Donald Dillbeck byl prohlášen za mrtvého v 18:13 místního času. Stalo se tak poté, co odsouzenec dostal smrtící injekci ve státním vězení v Starke. Dillbeck byl odsouzen za vraždu čtyřiačtyřicetileté Faye Vannové v hlavním městě Floridy Tallahassee.

Tato poprava byla na Floridě první za skoro čtyři roky a třetí za působení republikánského guvernéra Rona DeSantise. Jeho předchůdce, nynější republikánský senátor Rick Scott, přihlížel 28 popravám.

Poprava začala v 18:02 a Dillbeck krátce nato zavřel oči. Několik minut zhluboka dýchal, zatímco jeho tělo se otřásalo. V 18:07 měl otevřená ústa a zdálo se, že přestal dýchat, vylíčila AP.

Dillbeckovi bylo 15 let, když v Indianě pobodal muže při pokusu okrást jej o vysílačku, ukazují soudní záznamy. Utekl na Floridu, kde jej na parkovišti u Fort Myers Beach dopadl místní strážce zákona Lee Dwight Lynn Hall.

Zatímco ho Hall prohledával, Dillbeck jej udeřil do slabin. Hall se na něj vrhl. Během rvačky Dillbeck vzal Hallovu zbraň a dvakrát ho střelil.

Dillbeck si odpykal 11 let z doživotního trestu za zabití policisty, když uprchl z pracovního úkolu spočívajícího v přípravě jídla pro akci seniorů. Cestou si opatřil nůž a v Tallahassee v neděli odpoledne přistoupil k autu Vannové, která čekala na svou rodinu.

Dožadoval se odvozu s tím, že zapomněl řídit. Vannová troubila a pokusila se ujet, ale Dillbeck ji zasadil více než 20 bodnutí a podřízl jí hrdlo, ukazují soudní záznamy.

Krátce nato s autem havaroval a při útěku z místa nehody byl dopaden.Ukázalo se, že navzdory předchozímu pokusu o útěk a útoku na jiného vězně byl Dillbeck umístěn do zařízení s minimální ostrahou.

Floridský nejvyšší soud začátkem tohoto měsíce zamítl odvolání, které argumentovalo, že bylo kruté věznit jej v cele smrti více než 30 let, než byl podepsán rozsudek smrti. Nejvyšší soud USA zamítl odvolání ve středu.

Od roku 1976, kdy nejvyšší soud USA znovu zavedl trest smrti, je Florida jedním z nejaktivnějších států při provádění poprav. Demokratický guvernér Bob Graham dohlížel na 16 poprav v letech 1979 až 1987.

Republikán Bob Martinez dohlížel na devět za své jedno funkční období, demokratický guvernér Lawton Chiles na 18 a 21 vězňů bylo popraveno za republikánského guvernéra Jeba Bushe. Demokratický guvernér Charlie Crist během svého jediného funkčního období v letech 2007 až 2011 dohlížel na pět poprav, vypočítala AP.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno