Policie řeší už třetí útok na zastupitele Vávru z ostravského obvodu

Jiří Vávra, bývalý starosta a současný opoziční zastupitel Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák za hnutí ANO, zažívá v posledních dnech strach, vztek i pocit bezmoci.

Už třikrát volal policii kvůli útokům na svůj majetek nebo svou osobu. Naposledy v pondělí ráno. „Vávru napadl Jan Šoltés,“ informoval MF DNES jeden z opozičních politiků v Mariánských Horách.

„Byla tady policie,“ potvrdil později i Vávra. „Ale nešlo přímo o fyzické napadení, spíš o incident s vyhrůžkami. Ale nesmím sdělovat podrobnosti,“ dodal zastupitel.

Neřekl, o koho šlo, ale všechny útoky považuje za politicky motivovanou mstu. A jeho kolegové rovnou řekli, že to byl Šoltés, kterého Vávra potkal před svým domem, když venčil psa. „Hodil mu do obličeje nedopalek cigarety a vyhrožoval mu, že ještě uvidí,“ nastínili.

Šoltés žije se Sandrou Sophií Murtinovou (zvolená za ANO, nyní nezařazená), chce ji zřejmě chránit i pomstít za problémy, které má kvůli trestnímu oznámení, které na ni podal právě Vávra. Naznačil to v SMS zprávách politikovi, který nechce být jmenován a s případem spojen.

MF DNES oslovila i místostarostku a jejího přítele. Murtinová vypnula telefon. Šoltés řekl, že o ničem neví, a pak poslal vulgární SMS se vzkazem, ať oběma dáme pokoj.

Zastupitelka chtěla celkem 730 tisíc korun

Útoky na Vávru začaly poté, co policie obvinila prvního místostarostu Mariánských Hor Vladimíra Řezáče (Ostravak) v souvislosti s neupřesněnou veřejnou zakázkou.

Server iDNES v pátek 13. května informoval současně o tom, že státní zástupkyně obžalovala místostarostku Murtinovou z trestných činů vydírání, přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele a navrhla jí až 3,5 roku vězení, peněžitý trest 500 tisíc i zákaz výkonu funkce radní na čtyři roky.

Podle obžaloby Murtinová požadovala loni po tehdejším starostovi Vávrovi zakázky na opravy obecních bytů pro svého přítele Šoltése a hrozila, že jinak shodí koalici. Hodnotu požadovaných úplatků vyčíslila žalobkyně na 730 tisíc korun.

Vávra potvrdil, že podal trestní oznámení na Murtinovou, a už 14. května okolo čtvrté hodiny ráno ho poprvé probudilo řinčení skla. „Vím, kdo byl v noci u mého domu. Policii jsem identifikoval ženu a muže, které znám. Ale podepsal jsme mlčenlivost, nemohu nic komentovat,“ sdělil tehdy Vávra.

Netajil však obavy, že agrese vůči němu bude pokračovat. Nemýlil se. Druhý útok na dům se stejným rukopisem se odehrál v sobotu 21. května kolem půl druhé ráno.

Nyní jde už o trestný čin

Oba případy řešili policisté. Podle policejní mluvčí Evy Michalíkové první útok původně uzavřeli vzhledem k nízkému odhadu škody jako přestupek a v pondělí odpoledne předali k řešení radnici Mariánských Hor a Hulvák se jménem muže, který se přestupku dopustil.

Ve druhém případě ale pachatel či pachatelé posprejovali fasádu oranžovou barvou, což je bez ohledu na výši škody trestný čin.

Po pondělním incidentu se situace změnila. Oznámení o přestupku policie stáhla.

„Vzhledem k vývoji situace a novým skutečnostem policisté prověřují všechny oznámené události v trestní rovině. Proto si spisový materiál vyžádali zpět,“ uvedla Michalíková s tím, že byly zahájeny úkony trestního řízení.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts