Polsko předá své letouny Američanům. Nebylo to dojednané, oznámily USA

0
255

Polsko je připravené předat Spojeným státům všechny svoje stíhačky MiG-29, uvedl v úterý na Twitteru mluvčí ministerstva zahraničí ve Varšavě Lukasz Jasina.

„Po konzultacích vlády a prezidenta je Polsko připravené bezodkladně a bezplatně přemístit všechny svoje letouny MiG-29 na základnu Ramstein a předat je k dispozici vládě Spojených států,“ napsal Jasina. 

Podle portálu gazeta.pl to může znamenat, že Severoatlantická aliance pak letouny předá Ukrajině, jejíž armáda jimi také disponuje. 

Bezprostředně po oznámení Varšavy však nebylo jasné, jak se k návrhu staví Washington. Vysoce postavený vládní zdroj televize CNN uvedl, že administrativa nabídku zaregistrovala a nemá k ní co říci. Z následného vyjádření náměstkyně šéfa americké diplomacie Victorie Nulandové vyplývalo, že USA polská iniciativa zaskočila.

„Pokud vím, tak to s námi nebylo předem konzultováno, že plánují tato letadla dát nám,“ uvedla Nulandová při slyšení v Senátu. „Těším se, až se po skončení tohoto slyšení dostanu zpět ke svému stolu a uvidím, jak budeme na tento návrh reagovat,“ citovala ji agentura Reuters.

Varšava vyzývá i další spojence

Polsko se zároveň obrátilo na Spojené státy, aby mu dodaly použitá letadla s podobnými vlastnostmi. V uplynulých dnech se v této souvislosti hovořilo o amerických stíhačkách F-16, které už nyní polské letectvo využívá. Varšava také vyzvala další členské země aliance, které letadla MiG-29 vlastní, aby se zachovaly podobně. Disponuje jimi také Slovensko a Bulharsko.

Polsko Ukrajinu vojensky podporuje. Poslalo jí obranné zbraně, ale stíhací letouny jí dodat nechce, protože přímo není stranou konfliktu. „Jakákoliv rozhodnutí o dodávkách útočných zbraní by mělo dělat NATO na základě jednomyslnosti“, řekl dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. „Proto jsme připraveni dodat všechny naše MiGy-29 do Ramsteinu, ale nechceme podnikat nějaké kroky samostatně, protože, jak už jsem řekl, nejsme stranou v této válce,“ vysvětlil šéf polské vlády.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken o víkendu řekl, že se USA „velmi aktivně“ zabývají plánem, podle něhož by Američané případně darované migy nahradili Polsku stíhačkami F-16. Kancelář polského premiéra ale záhy sdělila, že o takovém záměru neuvažuje.

Agentura Reuters píše, že američtí zákonodárci se v pondělí snažili přimět administrativu prezidenta Joea Bidena, aby se postarala o předání letadel z Polska a dalších zemí východní Evropy na Ukrajinu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno