Pořezal čerpadlářku a družce držel nůž pod krkem, recidivista dostal sedm let

0
36

Kromě loupeže soud muže potrestal sedmiletým vězením také za krádeže a vydírání. Státní zástupce se vzdal práva na odvolání, obhájce si ponechal lhůtu.

Jednapadesátiletý Josef K. podle obžaloby loni v srpnu nejdříve vnikl po vypáčení okna jídelny do objektu jedné firmy. Vypáčil i dveře do kanceláře, odkud ukradl příruční pokladnu. Ta však byla prázdná.

Na konci srpna pak okolo půl jedenácté dopoledne vstoupil do prodejny benzinové čerpací stanice v Novém Městě a s nožem v ruce vyzval obsluhu, aby mu vydala peníze z pokladny.

Žena lupiče uhodila tyčí, on ji pořezal

Čerpadlářka však uchopila odloženou dřevěnou tyč, kterou v práci používala na protahování zad, a obžalovaného udeřila. Ten na ni zaútočil a pořezal ji na levé ruce. Žena ho přesto tloukla tyčí, až muže vyhnala před prodejnu, kde to vzdal a utekl. Poškozené způsobil řezné poranění prstu, musela na šití.

„U pracovnice benzinky se rozvinula posttraumatická stresová porucha závažné intenzity, která ji zásadním způsobem omezuje v obvyklém způsobu života,“ uvedl dopoledne u soudu žalobce Milan Šimek.

Poškozená nyní trpí nevýkonností, vtíravými prožitky strachu, poruchou identity, ztrátou sebedůvěry. Tato omezení podle spisu předpokládají dlouhodobou léčbu.

S nožem vyhrožoval i partnerce

Obžalovaný se doma s činem svěřil partnerce a při následné potyčce jí dal na krk kuchyňský nůž a pohrozil jí, že ho nesmí opustit a že o přepadení nesmí nikomu říct.

Josefa K. obžalovali z krádeže, poškození cizí věci, loupeže a vydírání, za což mu hrozilo až 12 let vězení. Po dohodě s obhájcem prohlásil vinu ve všech bodech obžaloby. Soud to přijal.

„S právní kvalifikací souhlasím a chtěl bych říct, že všech těchto činů lituju,“ řekl Josef K. soudu. V závěrečném slovu uvedl, že nutně potřeboval peníze.

„Bylo to krátce po mém propuštění z vězení, potřeboval jsem je. Všem poškozeným se omlouvám,“ sdělil. Už dříve byl patnáctkrát trestán, ve většině případů za neplacení výživného.

Státní zástupce Vacek připustil, že prohlášení viny je polehčující okolností, ovšem doplnil, že skutky, kterých se obžalovaný dopustil, jsou závažné a společenský velmi škodlivé.

„Zvedl zbraň proti dvěma ženám, nelze tedy uvažovat o trestu pod zákonnou sazbou, ani v její spodní hranici. Navrhuju trest nejméně sedm let,“ uzavřel závěrečnou řeč. Obhájce doplnil, že on by si trest u spodní hranice sazby představit dokázal, neboť jeho klient se doznal, činu lituje a zavázal se, že bude z vězení splácet škodu.

Policie zveřejnila zprávu o maskovaném zloději loni 31. srpna. Na videu z kamery benzinky byl vidět maskovaný muž s respirátorem a kapucí v červené bundě, jak vchází do prodejny a vrhá se na obsluhu.

Kamera také krátce zachytila, jak ho žena bije tyčí. Do pátrací akce se tehdy zapojily tři desítky policistů včetně policejního psa a vrtulníku. Bezprostředně po loupeži ale podezřelého nenašli.

„Osmačtyřicetiletá žena byla převezena do nemocnice na ošetření,“ uvedla tehdy mluvčí krajské policie Iva Kormošová.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno