Poslanci ruší povinné přimíchávání biopaliv, ANO to nebude vetovat

Součástí vládního návrhu novely zákona o daních z příjmu je i zrušení silniční daně pro podnikatelská vozidla do 12 tun a její snížení pro automobily nad tuto hmotnost.

Zrušení povinného přimíchávání biosložky do nafty a do benzinu by podle vlády mohlo snížit cenu pohonných hmot až o dvě koruny za litr. „Nedojde k tomu, jsem přesvědčen, že to není pravda,“ řekl bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO. „Nesníží, nijak to nepomůže našim občanům,“ prohlásíl poslanec SPD Jan Hrnčíř.

Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu za hnutí ANO Karla Havlíčka je to jen marketing, protože Evropská komise přimíchávání vyžaduje a firmy nemají jinou možnost, než v tom pokračovat.

Rozhodnutí vlády zrušit přimíchání biosložky do pohonných hmot vytkl vládě už při debatě před hlasováním o státním rozpočtu na letošní rok bývalý premiér Andrej Babiš. „Čtrnáct miliard dáte Putinovi, který zabíjí lidi,“ prohlásil Babiš, který je ve středu ze zdravotních důvodů omluven z jednání Sněmovny.

Největším výrobcem biopaliv v Česku je lovosická firma Preol, která je součástí holdingu Agrofert. Tu převedl Babiš do svého svěřenského fondu kvůli zákonu o střetu zájmů.

Poslanci schválili daňová zvýhodnění související s pomocí Ukrajině

Daňová zvýhodnění související s pomocí Ukrajině schválili poslanci. Změna zákona umožní odečíst z daní dary poskytnuté přímo Ukrajině na podporu jejího obranného úsilí nebo tamním neziskovým organizacím. Předloha zachovává i vyšší limit pro jednotlivce a firmy pro odpočet hodnoty darů ze základu daně z příjmů.

Novela i pro letošní rok prodlužuje možnost odečíst si od základu daně dary poskytnuté na zákonem stanovené účely až do 30 procent základu. Nově by také měli mít možnost odečtu od základu daně i daňoví poplatníci z Ukrajiny, pokud jejich zdanitelné příjmy ze zdrojů na území České republiky tvoří nejméně 90 procent zdanitelných příjmů.

„Je to rozumná novela,“ řekla šéfka poslanců ANO, exministryně financí Alena Schillerová. Pro zákon hlasovalo 163 ze 169 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti. Zákon nyní dostane k posouzení Senát.

Volba nového viceprezidenta NKÚ

Poslanci budou ve středu volit také kandidáta na jmenování viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu.

Kandidátkou vládní koalice je náměstkyně na ministerstvu životního prostředí Simeona Zikmundová, s ní se utká místopředseda sněmovního kontrolního výboru Roman Kubíček z hnutí ANO.

Favoritkou je vzhledem k početní převaze stran vládní koalice Horníková. Nového viceprezidenta NKÚ jmenuje prezident republiky Miloš Zeman, nahradí bývalou poslankyni za ODS Zdeňku Horníkovou, které skončil mandát.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts