Pošta má podezření na zneužití SIPO u tisíců plátců, policie řeší první podvody

0
41

„Policisté v Pardubickém kraji přijali několik desítek oznámení od občanů, kteří na svých složenkách SIPO zjistili novou položku s názvem „Služby“ za více než dva tisíce korun. Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a prověřujeme veškeré okolnosti případů,“ uvedla v pátek na webu policie Markéta Janovská, mluvčí policie Pardubického kraje.

„Doporučujeme občanům, kteří službu SIPO využívají, aby si neprodleně zkontrolovali všechny položky a v případě, že objeví položku, kterou neznají a sami nezadávali, aby se obrátili na nejbližší pobočku České pošty dříve, než bude platba za tuto službu stržena,“ dodala Janovská.

Na případ upozornila sama Česká pošta s tím, že doporučuje všem plátcům, kteří pro své měsíční úhrady využívají službu SIPO, aby si před úhradou zkontrolovali platební položky na platebním dokladu. „Pokud plátce odmítá uhradit některou z předepsaných položek, má možnost na kterékoliv pobočce České pošty požádat o vystavení platebního dokladu SIPO na vybrané platby a platbu bez určité konkrétní položky uhradit,“ uvedl v pátek mluvčí pošty Matyáš Vitík v tiskové zprávě.

Co je SIPO:

Službu SIPO využívají tři miliony lidí.

Zkratka SIPO znamená název: „Sdružené inkaso plateb obyvatelstva“, což je služba, která umožňuje sloučit několik pravidelných inkasních příkazů od různých společností do jediné platby, která je automaticky stržena z účtu plátce.

Podle dostupných informací jde o společnost Tran Warehouse. Její vyjádření se zjišťuje.

Doklad na vybrané platby lze vyhotovit i plátci, který SIPO hradí bezhotovostně, ale jenom do doby, než bude vyinkasovaná platba z banky Českou poštou zpracována.

Česká pošta nabízí službu SIPO firmám, kterým na základě dodaného seznamu plátců umožňuje inkasovat peníze za poskytnuté služby. Pošta ale podle mluvčího není oprávněna zkoumat, za co a na základě jakého důvodu příjemce peníze od plátců požaduje.

„Ujišťujeme plátce SIPO, že Česká pošta činí veškeré kroky k vyjasnění situace a spolupracuje s příslušnými orgány činnými v trestním řízení. Vzhledem k tomu, že se podezření nepodařilo stoprocentně prokázat, nemůžeme poskytnout bližší informace o zadavateli podezřelých plateb,“ dodal Vitík.

„V případě, že tento zadavatel neposkytne České poště důkazy, že je oprávněn od plátců SIPO požadovat zmíněné platby, bude s ním okamžitě ukončena smlouva, na základě které je oprávněn inkasovat peníze od plátců přes službu SIPO,“ upřesnil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno