Přehrady na Coloradu vysychají, vynořují se mrtvoly i ztracený národní park

Lake Mead je největší přehradní nádrž v USA, patří i mezi jednu z největších na světě. Nachází se zhruba 48 kilometrů jihovýchodně od Las Vegas. Zásobuje pitnou vodou miliony lidí, vedle Las Vegas i Los Angeles. Vznikla v roce 1935. Hladina zde klesá od roku 2000, v posledních letech je však tempo stále rychlejší. Letos je stav vody nejnižší od napuštění přehrady. Podle vědců situaci zhoršuje klimatická krize.

Tělo, které vodáci na místě našli začátkem května, podle vyšetřovatelů patřilo oběti střelby ze 70. nebo 80. let. Detektiv Ray Spencer místním médiím řekl, že tento závěr vychází z oblečení a bot oběti, jelikož se tehdy prodávaly v obchodním řetězci Kmart. Dosud neidentifikované tělo bylo nalezeno 1. května ve zkorodovaném barelu, který byl uvázlý v bahně.

Bývalý starosta Las Vegas Oscar Goodman, který kdysi jako advokát zastupoval i mafiány, podle agentury AP prohlásil, že nelze odhadnout, co se nachází na dně přehrady. „Není to špatné místo, kam hodit tělo,“ poznamenal. Čí pozůstatky by mohla voda ještě vyplavit, nesdělil. O nalezeném tělu přitom řekl: „Jsem si docela jistý, že to nebyl Jimmy Hoffa.“

Mocný odborový předák Hoffa byl naposledy spatřen 30. července 1975 před restaurací v Detroitu. Jeho zmizení je záhadou, která příležitostně přiměje FBI, aby se pustila do hledání jeho těla. Goodman poznamenal, že se řada jeho bývalých klientů zajímá o „kontrolu klimatu“, což ve slovníku mafiánů znamená zajistit, aby hladina přehrady neklesala a těla zůstala ve svých vodních hrobech.

„Bude to velmi těžký případ,“ řekl detektiv Spencer stanici CBS News po nálezu prvního těla. „Myslím, že vzhledem ke klesání hladiny pravděpodobně najdeme další lidské pozůstatky,“ dodal.

Jeho předpověď se o víkendu ukázala být přesná. V sobotu dvě sestry při paddleboardingu našly lidské kosti. Jedna z nich pak stanici CBS řekla, že nález nejprve pokládala za kosti ovce tlustorohé. Když našla čelist, tak si však s hrůzou uvědomila, že to jsou lidské pozůstatky. Lasvegaská policie v tuto chvíli nemá podezření, že k druhému úmrtí došlo cizím zaviněním. Případ však hodlá vyšetřovat, aby objasnila, zda šlo o vraždu nebo podezřelé úmrtí.

Zaplavený kaňon, jenž mohl být pokladem USA

Klesá také hladina Lake Powell, přehradní nádrže, která se nachází výše proti proudu Colorada na rozhraní jižního Utahu a severní Arizony. Tady (zatím) na světlo nevycházejí mrtvoly, nýbrž stěny tajemného údolí známého jako Glen Canyon.

Kaňon dlouhý 273 kilometrů byl zatopen po dokončení přehrady v roce 1963. Pod vodou tehdy zmizelo spletité bludiště pozoruhodných skalních útvarů i cenné ekosystémy. Proto se o Glen Canyonu, který býval odlehlým jádrem utažské divočiny, mluví jako o „ztraceném národním parku“.

Kdyby se zde nacházel, mohl být spojnicí parků Capitol Reef, Arches a Canyonlands ležících odtud severním směrem a Grand Canyonu, který Colorado vykrajuje na jihozápad odsud. Místo toho je zde nyní rekreační oblast a na přilehlém území se rozkládá „jen“ rezervace Grand Staircase-Escalante.

Environmentalisté se roky snaží o to, aby přehrada byla vypuštěna, místo ní se plně napustila nádrž Mead a údolí se vrátilo do dřívější podoby. Tomu však vedle potřeby zásobování vodou brání i lobby turistického průmyslu v oblasti. Po rozlehlé hladině nádrže uprostřed rozžhavené oranžové pouště se dnes prohánějí lodě plné návštěvníků.

Příslušné úřady Kalifornie, Nevady a Arizony se na konci loňského roku zatím dohodly na tom, že se objem vody v Lake Mead pokusí zvýšit šetřením vodou a dalšími opatřeními. Světlý prstenec skal, které se vynořují po obvodu obou nádrží, však nadále sílí. Je tak možné, že změny klimatu nakonec „vyřeší“ problém Glen Canyonu za lidi.

Situaci už ostatně začínají chápat i organizátoři vyhlídkových plaveb. Ti nyní u Lake Powell nově lákají turisty na prohlídky odkrytých zákoutí kaňonu, která více než půl století nikdo nemohl spatřit.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts