Prior z 80. let v pražských Modřanech zbourají, nahradí ho polyfunkční dům

0
43

„Budova Prioru je z 80. let minulého století a s výjimkou rekonstruované pasáže v přízemí je technické zázemí stále původní. Praha 12 nemá peníze na rekonstrukci objektu, a proto se rozhodla pro spolupráci a v rámci PPP projektu (Public–Private Partnership) najít partnera,“ uvedla mluvčí Prahy 12 Petra Svobodová.

Tím je BAK stavební společnost, a. s., která se do koncesního řízení přihlásila ve spolupráci s mezinárodní společností Savills. Místo Prioru v Modřanech má postavit polyfunkční dům, kde bude nový supermarket, dvě patra obchodních jednotek, jedno patro pro kanceláře či ordinace a čtyři patra městských bytů. Koncesionář bude mít právo si po splnění podmínek část pozemku odkoupit a následně prodat komerční jednotky a byty třetím osobám.

Podle mluvčí městská část obdrží každý rok pachtovné, které bude po dostavbě budovy minimálně 10 milionů korun. Při koncesní smlouvě na 50 let a předpokládané průměrné inflaci 2 % tak získá městská část do svého rozpočtu více než 845 milionů korun.

„Těší mě, že se po třech letech práce podařilo koncesní řízení posunout až k podpisu koncesní smlouvy. Proběhla řada jednání se zájemci o koncesi, bylo potřeba důkladně připravit smlouvy, obchodní a finanční model a také případné kompenzace v případě jakéhokoliv selhání. Věřím, že se bude jednat o další úspěšný projekt Prahy 12,“ dodal první místostarosta Prahy 12 Petr Šula (ODS), který má koncesní řízení ve své kompetenci.

„Obyčejná bytovka, nekvalitní architektura“

Piráti Prahy 12 a Zelení však nejsou zdaleka tak optimističtí. Problémem však není koncesní smlouva, se kterou Piráti celkově souhlasí.

„Ve své podstatě především říká, že objekt zůstane v majetku městské části, na 50 let bude pronajat koncesionáři a celý objekt bude revitalizován dle návrhu takového koncesionáře. Toto řešení vnímáme jako realistické a vhodné,“ uvedli v otevřeném dopise koaličním zastupitelům.

Kritizují však výslednou podobu objektu, která podle nich vzešla ze soutěžního dialogu pouze s několika málo uchazeči. „Představený návrh nelze bohužel shrnout jinak, než že díky příliš volně nastaveným limitům ploch funkcí jsme získali na první pohled obyčejnou bytovku. Ta území nerozvine, místo toho jej zatíží potřebami obyvatel nových cca dvou stovek bytů a nekvalitní architekturou neodpovídající městskému centru moderní, rozvíjející se rezidenční čtvrti,“ vysvětlili.

Postavené byty navíc nebudou městské, nýbrž komerční.

Piráti v dopise vyjádřili přání o novou, lépe obsazenou soutěž o návrh podoby nástupce současného Prioru, v ideálním případě navíc doplněné o urbanistickou studii. Podle nich se navíc o koncesi na 50 let přihlásil jediný uchazeč.

Společnost BAK Piráti dále označují za sponzora ODS, proti čemuž se ale ostře ohradil starosta Prahy 12 Vojtěch Kos (ODS). „Společnost BAK v životě nesponzorovala ODS Praha 12, a to co naznačuješ (oslovuje Jana Adamce, bývalého starostu Prahy 12 (Piráti), pozn. red.), je nechutnost. Za sebe jsem rád, že místo PRIORu vznikne funkční nové obchodní centrum s obchody, poštou, kancelářemi a byty,“ napsal v komentářích na Facebookové stránce Piráti Praha 12.

Server Hlídač státu nicméně dává Pirátům za pravdu. BAK stavební společnost, a. s. skutečně byla sponzorem ODS, straně věnovala 950 tisíc korun.

„Tři roky jste na tom pracovali s námi, stanovovali parametry, kolik tam má být komerčních prostor, kanceláří, bytů a teď děláte Neználky, kteří se k tomu nehlásí,“ okomentoval také Kos.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno