Příroda a kousek do práce. Lidé se stále častěji stěhují do obcí u Plzně

„Lidé si prošli venkov, přírodu a pak si řekli, že si tam pořídí domek,“ řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek, který je zároveň místostarostou Spáleného Poříčí v Brdech.

Posílily třeba takzvané plzeňské satelity, tedy obce kolem krajského města, kam se stěhují lidé dojíždějící většinou za prací do Plzně nebo do Prahy.

Za poslední čtyři roky nejvíce posílily Vejprnice, kde se zvýšil počet obyvatel o 184 na 4424 na konci roku 2021.

O 168 lidí více hlásí v roce 2021 Zruč-Senec, kde žilo podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) k 31. prosinci 2021 celkem 3 455 občanů.

Třetí nejsilnější byl Letkov, který hlásí od roku 2018 přírůstek 153 trvale žijících lidí na 858. Čtvrté jsou Šťáhlavy s přírůstkem 132 lidí, jimž ČSÚ spočítal ke konci loňského roku 2 865 obyvatel. Ve všech případech jde o obce v okruhu do deseti kilometrů od krajského města, kterým počty obyvatel rostou posledních 20 let.

Nové vrty, rozšiřování školek i škol

Ne každá obec však stavební boom vítá. Někde totiž rozvoj infrastruktury, na kterou obce nemají dost peněz, pokulhává za výstavbou.

To se týká Zbůchu s více než dvěma a půl tisíci obyvatel, který připravuje stavební uzávěru. I další obce poblíž Plzně v souvislosti se stavební expanzí řeší nedostatek financí na školy, školky i čističky odpadních vod.

„V roce 2012 jsme z dotací programu ROP rozšiřovali školku, když ke dvěma třídám přibyly další dvě. Mysleli jsme si, že jsme za vodou, ale nyní musíme stavět nový objekt, protože školku už nejde víc rozšířit,“ uvedl již dříve starosta Líní Michal Gotthart. Protože dotace k dispozici nejsou, obec musí zaplatit 18 až 20 milionů korun ze svého.

Proto je za velmi mírný nárůst obyvatel v posledních letech vděčný Lukáš Karkoš, starosta Nezvěstic vzdálených od Plzně 19 kilometrů. „Obyvatel přibývá pozvolným tempem, což nám vyhovuje, neradi bychom řešili stavební uzávěru,“ konstatoval. V obci developer nyní staví 30 nových rodinných domů. Zájem je ale i o další pozemek, kde by mohlo vzniknout dalších dvacet domků.

„Zázemí pro rozšíření výstavby budujeme neustále,“ říká starosta obce, která je na rozvoj připravená. Vybudovala totiž nový vrt. Díky tomu má obecní vodovod takovou kapacitu, že by se mohly dodávky vody zvýšit o 50 procent.

„Přibývá nám dětí ve škole i ve školce. Školu už jsme zvětšili, teď připravujeme rozšíření školky,“ prozradil Karkoš. Rozvoj podle něj ale neprobíhá jen formou nové výstavby. Ve středu Nezvěstic jsou ulice s domy vybudovanými v 60. letech minulého století, kde se vyměňují generace.

„Stěhují se tam buď děti původních majitelů, nebo, když jsou domy volné, kupují je noví zájemci, a tím se obec omlazuje,“ popisuje starosta. Obec kvůli rozšíření služeb koupila dlouhodobě uzavřenou restauraci, kterou chce zrekonstruovat.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts