Přišel, viděl, zmizel. Cameron zadělal na brexit, teď učí o státech v rozkladu

0
57

Bývalý britský premiér David Cameron se po letech vrací do veřejného života. Přinejmenším tedy na Blízkém východě, kde získal učitelské místo na univerzitě v Abú Zabí. Právě ve Spojených arabských emirátech od ledna povede kurz na téma Praktická politika a vláda v době rozvratu. Jeho součástí budou témata jako válka na Ukrajině i migrační krize.

S politickým rozvratem má Cameron přímé zkušenosti z Británie. Sám sebe hned v začátku svého nového mandátu po parlamentních volbách v roce 2016 donutil k rezignaci. Za jeho odchodem z Downing Street stál jeho předvolební slib uspořádat referendum o vystoupení z Evropské unie. Když s konzervativci volby vyhrál, nezbylo mu než referendum vypsat. Ačkoli sám přesvědčoval Brity pro setrvání Británie v EU, v právně nezávazném hlasování prohrál poměrem hlasů 48 ku 52 procentům.

Cameron záhy rezignoval a nastalý chaos předal tehdejší nové premiérce Therese Mayové. Současný premiér Rishi Sunak je po brexitovém referendu už pátým britským premiérem, který se ve vedení vlády vystřídal. K tomu, zda do akademického výkladu zahrne také své vlastní praktické zkušenosti v oboru, se Cameron nevyjadřuje.

Univerzitní kontroverze

I samotný výběr místa působiště vyvolává další otázky. Lednový kurz povede na Newyorské univerzitě v Abú Zabí, akademici ovšem zpochybňují schopnost kampusu v SAE fungovat se stejnou mírou akademické svobody, jaká se uplatňuje na domovské základně univerzity.

Problémy se v minulých letech týkaly například cenzury učebnic anebo možností vědeckého bádání. Někteří zaměstnanci Newyorské univerzity také měli kvůli kritice režimu SAE zákaz vstupu do země. Lukrativní výše platů v Perském zálivu bývá podle některých akademiků vyvážena akademickou svobodou; to tamní univerzita popírá.

Spojené arabské emiráty aktivně zamezují svobodě projevu i s využitím zákona o kybernetické kriminalitě z roku 2012, který slouží k trestnímu stíhání a zastrašování kritiků vlády.

Lobbistická kauza desetiletí

Coby premiér Cameron vedl britskou vládu od roku 2010 až do prohraného referenda o brexitu v roce 2016. Po svém odchodu z funkce se pak věnoval dalším, často neméně kontroverzním činnostem. Nejdříve se přes své kontakty ve vládě snažil prolobbovat čínsko-britský investiční fond s kapitálem ve výši jedné miliardy dolarů. Vzhledem k ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi tento plán nevyšel.

Poté začal opět mezi členy britské vlády lobbovat pro nyní již zkrachovalou finanční společnost Greensill. V případu označovaném jako největší lobbistická kauza desetiletí se jí snažil zajistit úvěry u centrální banky. Úřad pro vyšetřování závažných podvodů a zpronevěry prověřuje financování ocelářské firmy GFG včetně jejích obchodních dohod se společností Greensill dodnes.

V loňském roce Cameron skončil jako předseda představenstva technologické společnosti Afiniti se sídlem na Bermudách, jejíž ředitel byl obviněn ze sexuálního obtěžování a napadení.

Jen na Greensillu si Cameron podle zjištění britských médií ještě před krachem vydělal 10 milionů liber (279 milionů Kč). Vzhledem k tomu, že již není poslancem a nezasedá ve Sněmovně lordů, nemusí své příjmy přiznávat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno