Přivřeného chlapce vláčela tramvaj desítky metrů, řidič dostal podmínku

0
33

Matka hocha u soudu vypověděla, že už samotná jízda tramvají v srpnu 2021 se jí zdála prudká a syna si tak pro jistotu posadila na klín. Na to však soudce Michal Kabelík nebral ohled, jelikož žena přiznala, že není z Brna a není tak na tento dopravní prostředek zvyklá.

Při vystupování matka podle svých slov vzala chlapce za levou ruku a šla po schodech těsně před ním. „Když jsem se otočila a chtěla synovi pomoct při vystupování, tak se dveře po signalizaci začaly zavírat,“ vylíčila. S pomocí kamarádky se pak snažila dveře otevřít. „Syna jsem držela, ale když se tramvaj rozjela, vytrhl se mi,“ uvedla.

Po zastavení tramvaje hocha nakonec vyprostil muž, který k místě nehody přiběhl. „Pak už si toho moc nepamatuju. Syna mi přinesl nějaký muž a dal mi ho do náruče,“ popsala matka, která pak na zastávce počkala na záchranku a policii.

Její kamarádka u soudu řekla, že při čekání na policii se na ně řidič tramvaje ani nepřišel podívat a jen se divil, co se stalo. Proti tomu se obžalovaný ohradil s tím, že se byl zeptat, zda jsou všichni v pořádku.

Hoch ztratil důvěru k matce

V brněnské nemocnici, kde mu lékaři ošetřili odřeniny na hrudníku a rukou, zůstal chlapec tři dny. „Bál se potom chodit na převazy, protože mu je vždy servali i s kůží,“ sdělila matka.

Její syn dodnes trpí psychickými problémy. Bojí se být sám a ani ve svém pokoji si nechce hrát bez přítomnosti matky. Zároveň jí přestal důvěřovat a neustále se jí ptá, proč mu nepomohla a z tramvaje jej nedostala. „Když jdeme přes ulici, tak mě nechce chytit za ruku. Radši se chytne otce,“ přiblížila žena, která si ze zážitku také nese psychickou újmu a musí brát léky na spaní.

Řidič tramvaje při prvním líčení tvrdil, že si ničeho nevšiml. Signalizace podle něj ukazovala, že jsou všechny dveře v pořádku zavřené. Až když se rozjel, zaznamenal, že na něj někdo křičí, ať zastaví.

Dítěte si podle své výpovědi nevšiml. „Pokud matka držela kluka za ruku, tak jsem ho přes ni nemohl vidět,“ prohlásil šofér. Podle něj musela žena vystupovat až ve chvíli, kdy se dveře zavíraly. Na kamerových záznamech ovšem bylo patrné, že v okamžiku, kdy se dveře zavřely, už žena stála venku.

Nedostatečná kontrola

Soudce zarazil fakt, že se jednalo už o třetí případ, kdy se dveře nedovřely a tramvaj poté cestujícího táhla. Podle referenta dopravní kontroly Dopravního podniku města Brna leží odpovědnost na řidiči. „Sám jsem řidičem tramvaje 25 let a vždy kontroluji hlavně zpětnými zrcátky, jestli všichni vystoupili. Nepohnu se ze zastávky, dokud si nejsem jistý,“ vyjádřil se.

Obžalovaný se odvolával na to, že matka nedodržela přepravní podmínky. Podle státní zástupkyně však v přípravném řízení neuvedl, o jaké podmínky se konkrétně jednalo.

„Svědci se shodli, že po zavření dveří se lidé snažili řidiče upozornit. Podle mého názoru nesplnil povinnosti, které vyplývají ze směrnice dopravního podniku, kdy nezkontroloval situaci kolem vozidla,“ prohlásila žalobkyně.

Podle zaměstnavatele se obžalovaný za svou kariéru účastnil tří nezaviněných a dvou zaviněných nehod. Zároveň je i lektorem nových řidičů, které zaučuje. Soudce nakonec souhlasil se státní zástupkyní a šoféra potrestal ročním odnětím svobody s dvouletou podmínkou a zákazem řízení na osmnáct měsíců.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno