Putin je až příliš zdravý. Na Ukrajině padlo 15 tisíc Rusů, tvrdí šéf CIA

„O zdravotním stavu prezidenta Putina koluje spousta fám,“ řekl šéf CIA na bezpečnostní konferenci v americkém Aspenu. „Pokud můžeme soudit, je až příliš zdravý,“ dodal.

Burns zdůraznil, že nejde o „oficiální zpravodajské hodnocení“. Server Euronews i tak podotýká, že slova bývalého amerického velvyslance v Moskvě, dobře znalého ruských poměrů, mají svou váhu.

Britský bulvární deník Daily Mail uváděl s odkazem na nejmenované zdroje ze zpravodajské komunity, že Putin trpí rakovinou, jež byla příčinou, proč vydal rozkaz k invazi na Ukrajině. Též ruští novináři uváděli, že trpí rakovinou štítné žlázy. Média a uživatelé sociálních sítí s oblibou spekulují, že Putin trpí Parkinsonovou chorobou, což mají dokládat i některé videa z poslední doby.

Podle stanice CNN obrovský zájem o zdravotní stav ruského prezidenta říká toho mnohem více o Západu než o Putinově kondici. Reflektuje jakési zbožné přání, že s Putinovým odchodem dojde k radikálním zlepšení války na Ukrajině. Zpochybňování svébytnosti Ukrajiny a imperialistické chápání Ruska jako nadřazené civilizace oprávněné k mocenským výbojům ale proniká napříč ruskou společností. „Je naivní doufat, že putinismus bez Putina nepřežije,“ zdůrazňuje stanice.

Ztráty Ruska na Ukrajině

Burns v Aspenu hovořil o „docela významných“ ruských ztrátách. Podle amerických zpravodajců Rusko ztratilo 15 tisíc vojáků, dalších 45 tisíc je zraněno. Tento odhad je ještě vyšší než čísla, která pravidelně zveřejňují ukrajinská média.

Podle Ukrajiny za pět měsíců od začátku války činí ruské ztráty 38 750 mužů. Moskva údaje o ztrátách na životech považuje za státní tajemství a zveřejňuje je jen velmi zřídka. Na konci března přiznal Kreml 1 351 zabitých ruských vojáků.

Burns uvedl, že hromadění ruských sil v Donbasu alespoň prozatím naznačuje, že se ruská armáda poučila ze svých chyb na začátku války a z obléhání Kyjeva. „Značné ztráty však utrpěla i Ukrajina,“ řekl šéf CIA.

„V některých ohledech se ruská armáda dostala zpět do pohodlnější pozice, využívá své převahy a palebné síly na velké vzdálenosti, aby ukrajinské cíle efektivně ničila a kompenzovala slabiny, které ruská armáda stále má,“ cituje Burnse agentura DPA.

Rusko je inspirací pro Čínu

Ruský postup na Ukrajině je inspirací pro Čínu a její chování vůči Tchaj-wanu. Není otázkou zda, ale kdy Čína demokratický ostrov, který si nárokuje jakou součást svého území, napadne, uvedl podle agentury AFP Burns. „Tato hrozba v posledním desetiletí stále roste,“ dodal.

„Pro čínské vůdce a armádu z toho (války na Ukrajině) plyne ponaučení, že je nejprve potřeba si zajistit jednoznačnou převahu,“ uvedl Burns citovaný AFP. Podstatné je také „ovládnutí informačního prostoru“ a příprava na případné ekonomické sankce, dodal.

Šéf CIA také v souladu s předchozími prohlášeními Washingtonu uvedl, že Čína navzdory své slovní podpoře neposkytuje Rusku konkrétní vojenskou podporu.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts