Putin je frustrovaný tím, že se s ním Západ nechce bavit, říká Zaorálek

0
46

Vladimir Putin podle Zaorálka není státník, protože roztrhal principy, které se státy dohodly dodržovat po druhé světové válce. Podle bývalého šéfa české diplomacie bylo v minulosti opakovaně řečeno, že se něco může vrátit, že se Rusko nespokojí se svou rolí na okraji.

„Byl tady úkol vytvořit bezpečnostní architekturu, aby nedošlo k válce. Například Charta OSN,“ vzpomínal Zaorálek. „Opakovaně se ale ukázalo, že to není funkční. Proto byl důležitý rok 1995, kdy se mluvilo o reformě Rady bezpečnosti OSN, to i Rusko spolupracovalo. To bylo nejšťastnější období OSN,“ dodal.

Americký prezident Biden při své bleskové návštěvě Kyjeva prohlásil, že USA budou stát po boku Ukrajiny až do konce války. Západ slíbil Ukrajině další dodávky zbraní a munice.

Pomáhá Západ Ukrajincům dostatečně? Je správné posílat Ukrajině těžké zbraně? A mělo by být NATO ve válce na východě Evropy aktivnější? I na to bude odpovídat Zaorálek v Rozstřelu.

Na Západě zároveň vznikají nové občanské iniciativy, které vyzývají obě strany konfliktu k mírovému řešení krize. Jednu z nich, a to ve formě petice „Mír a spravedlnost“, inicioval v ČR bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický a půl milionu lidí už v podepsalo podobnou petici v Německu.

Mají se západní státy angažovat v mírových jednáních mezi Ukrajinou a Ruskem? Lze vůbec jednat s Ruskem o míru? A s kým se má jednat? S Vladimirem Putinem? Fungují západní sankce vůči Rusku? A máme jiné možnosti, jak donutit Rusy, aby opustili Ukrajinu? I tyto otázky padnou v úterním Rozstřelu s bývalým šéfem české diplomacie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno