Putinův výklad je mimo realitu, míní Pavel. Ruské schopnosti by ale nepodceňoval

0
44

Vladimír Putin v tradičním projevu před federálním shromážděním uvedl, že válku na Ukrajině, která začala téměř před rokem vpádem ruských jednotek, rozpoutal Západ a Rusko se ji pouze silou snaží zastavit.

„Je to typický příklad ruského chování. Argumenty Vladimira Putina či ministra zahraničí Sergeje Lavrova nemají reálný základ. Rusové používají narativy, které se velmi liší od reality, nezmiňují důležitá fakta. Realitu překrucují, proto se s nimi o tom tak obtížně jedná,“ řekl budoucí český prezident Petr Pavel v pořadu Christiane Amanpourové na stanici CNN.

Putin ve svém projevu také uvedl, že Rusko na bojišti není možné porazit a poukázal na velikost a sílu ruské armády, což ale zpochybňují zahraniční pozorovatelé a tuto tezi zpochybnil i Pavel.

„Od začátku agrese sledujeme velmi špatný výkon ruské armády ve všech oblastech, ať už jde o strategii, velení či připravenost. Rusové se dopustili řady obrovských chyb, což je dobře pro Ukrajinu. Neměli bychom ale podceňovat schopnost Ruska se z chyb poučit,“ sdělil armádní generál ve výslužbě a zvolený prezident.

Česko se stalo od počátku invaze společně s Polskem, pobaltskými zeměmi, Velkou Británií a USA nejhlasitějším podporovatelem Ukrajiny, pokud šlo o prosazování protiruských sankcí či posílání zbraní Ukrajině. Podle Pavla je nyní potřeba, aby západní země Ukrajině co nejdříve poskytly moderní kusy těžké techniky, střely dlouhého dolety i prostředky protivzdušné obrany.

„Podporujeme Ukrajinu do jejího úplného vítězství – to znamená do stažení Rusů z okupovaných území a obnovení ukrajinské suverenity. Nemyslím ale, že k tomu dojde během nadcházejících týdnů či měsíců. Neměli bychom podceňovat velký počet nasazené ruské techniky, i když třeba nemoderní, a obrovské množství ruských vojáků, i když třeba nezkušených,“ prohlásil Pavel ve vysílání americké CNN.

V rozhovoru rovněž vyzval k opatrnosti ohledně Číny a jejích návrhů k mírovému řešení konfliktu. Peking se podle něj může ze současné situace poučit pro případ konfliktu se Západem. Rovněž podle Pavla nemá Čína zájem o porážku Ruska, protože je jejím přirozeným spojencem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno