Rakousko řeší drahé energie, na pomoc domácnostem dá 1,7 miliardy eur

Téměř všechny domácnosti v Rakousku v rámci těchto plánů obdrží jednorázový příspěvek 150 eur (téměř 3700 korun).

V případě ohrožených skupin, jako jsou například nezaměstnaní, se původně plánovaná výše příspěvku zdvojnásobí na 300 eur. Součástí opatření je rovněž pozastavení paušální platby za ekologickou elektřinu, což by mělo domácnostem přinést úsporu v průměru kolem 100 eur.

Cílem opatření je podle vlády „odvrátit nouzové situace v zimních měsících“, udržet kupní sílu obyvatelstva a kompenzovat domácnostem zhoršenou cenovou situaci, zejména s ohledem na náklady na energie, informovala agentura APA.

Drahé energie trápí celou Evropu

Ceny energií se nyní zvyšují po celé Evropě, zejména kvůli zdražování plynu. Růst se nevyhýbá ani Rakousku, ačkoli tato alpská země vyrábí většinu elektřiny ve vodních elektrárnách a pouze 14 procent ze zemního plynu. Asi čtyři pětiny spotřeby plynu v Rakousku nicméně pokrývají dodávky z Ruska, které tuto zimu dodává do Evropy méně plynu než obvykle, poznamenala agentura Reuters.

Dopady rostoucích cen energií na domácnosti je nucena řešit i vláda v České republice. V rámci vládní novely o sociální podpoře kvůli zdražení energií vzrostou příspěvky na bydlení a dosáhne na ně širší okruh lidí. Novela zvedá zpětně od ledna takzvané normativní náklady, z nichž se příspěvek na bydlení vypočítává. Zvýšení činí zhruba 1100 až 2100 korun podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení.

Novelu již schválil parlament a podepsal prezident Miloš Zeman. Na vyšší dávky pro více lidí bude podle ministerstva práce a sociálních věcí letos potřeba asi 2,6 miliardy až tři miliardy korun navíc. Pomoc by mohlo letos dostat podle odhadů až 280 tisíc domácností.

Před dopadem vysokých cen energií se snaží občany chránit více zemí v Evropě. Podle analýzy na webu Energy Industry Review k nim patří Belgie, Polsko, Lotyšsko, Estonsko, Litva, Rumunsko, Francie, Německo, Španělsko, Itálie či Británie.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts