Rusko chce Donbas vylidnit, řekl Zelenskyj. Podle USA je operace ve skluzu

„Neustálé brutální bombardování, neustálé ruské útoky na infrastrukturu i obydlené oblasti ukazují, že Rusko chce tuto oblast zcela vylidnit,“ uvedl Zelenskyj.

Za brutální označil i situaci v Charkově, kde se podle Zelenského podařilo ukrajinské armádě dosáhnout „významných taktických úspěchů“, aniž by je dále upřesnil. Z Mariupolu, který před válkou patřil mezi nejrozvinutější ukrajinská města, se podle něj stal „ruský koncentrační tábor pod širým nebem“.

Zelenskyj také uvedl, že od začátku války na konci února v zemi zemřelo na 23 novinářů a pracovníků v médiích. Poslední obětí byla redaktorka Rádio Svoboda Vira Hyryčová, jejíž dům v Kyjevě zasáhla ve čtvrtek ruská raketa.

Ukrajinská armáda dnes ráno uvedla, že v Doněcké a Luhanské oblasti odrazila 14 útoků protivníka. Zničila při tom desítky kusů vojenské techniky a zneškodnila na dvě stovky ruských vojáků. Počty ale nelze nezávisle ověřit.

Podle amerického ministerstva obrany ruská ofenzíva na Donbase postupuje výrazně pomaleji, než bylo v představách Moskvy. Podle představitele Pentagonu jsou ruské jednotky „alespoň několik dní pozadu vůči stavu, kde chtěly být“. Může za to i houževnatý vzdor ukrajinských jednotek.

Podle britského ministerstva obrany bitva na Donbase zůstává hlavním strategickým vojenským úsilím Ruska, aby dosáhlo svého deklarovaného cíle zajistit si kontrolu nad Doněckou a Luhanskou oblastí.

Z Ukrajiny odešel do Ruska milion lidí, tvrdí Moskva

V rozhovoru, který v sobotu zveřejnila agentura Nová Čína, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, že sd začátku konfliktu na Ukrajině byl do Ruska evakuováno 1,02 milionu lidí. Z nich 120 000 byli cizinci či obyvatelé separatistických oblastí na východě Ukrajiny. O přesun do Ruska podle něj požádalo 2,8 milionu Ukrajinců.

Podle údajů OSN Ukrajinu od začátku konfliktu opustilo přes pět milionů lidí. Velká část z nich zamířila například do Polska. Kyjev současně tvrdí, že ruská armáda zavlekla tisíce Ukrajinců za hranici, na ruské území.

Lavrov čínské agentuře také řekl, že speciální vojenská operace, jak Moskva nazývá invazi na Ukrajině, slouží k oslabení západního neokoloniálního útlaku ve světě. Šéf ruské diplomacie Západ vyzval, aby přestal dodávat zbraně Kyjevu, pokud má opravdový zájem na vyřešení konfliktu na Ukrajině. „Otevřenou podporou režimu v Kyjevě země NATO dělají vše pro to, aby zvrátily konec (vojenské) operace politickou dohodou,“ řekl Lavrov.

V pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že existuje vysoké riziko, že diplomatické rozhovory s Ruskem skončí. Může za to podle něj velký hněv, který vyvolalo počínání ruských vojsk v Buče či v Mariupolu. Lavrov v pátek prohlásil, že jednání uvázla kvůli postoji Kyjevu na mrtvém bodě. Šéf ruské diplomacie však v dnes vydaném rozhovoru dodal, že vyjednávající týmy hovoří mezi sebou denně skrze videokonferenci. Mezi hlavními tématy jednání jsou zrušení sankcí proti Rusku, „nové geopolitické reálie“ či denacifikace, což Rusko označilo za jednu z priorit svého vojenského tažení proti sousednímu státu.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts