Rusko zařadilo historika Zubova mezi zahraniční agenty, hodlá se bránit

0
45

O přidání Zubova do tohoto registru informovalo na svém webu Rádio Svobodná Evropa. Zařazení Zubova na seznam ruské ministerstvo vysvětlilo tím, že údajně šířil nepravdivé informace o orgánech státní moci, a také materiály jiných zahraničních agentů.

Nový zákon

V Rusku od počátku prosince platí nový zákon, který umožňuje označit za zahraničního agenta kohokoliv, kdo se z pohledu režimu dostal pod „zahraniční vliv“. Nyní úřady ani nemusí dokazovat, že dotyčný dostává finanční podporu z ciziny.

Historik proti režimu v Rusku vystoupil už v roce 2014, když Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Zubov tehdy publikoval v ruském listu Vedomosti článek titulovaný „To už tady bylo“, kde mimo jiné varoval před územní chamtivostí, které země mohou dosáhnout jen krví a slzami, a agitoval za mír.

V reakci na text musel Zubov opustit Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě, kde vyučoval. Historik rovněž opakovaně kritizoval ruskou válku na Ukrajině.

V roce 2019 mu Masarykova univerzita udělila čestný doktorát. Už tehdy od ní dostal nabídku přednášet, avšak odmítl s tím, že chce působit v Rusku. Přijel až v loňském roce, kdy už ve vlasti neviděl perspektivu a necítil se bezpečně. Posledním impulzem pro něj byla mobilizace v Rusku, spojená s výraznou změnou rétoriky a přitvrzením propagandy.

Zubov na svém facebookovém profilu označil tento krok ruského ministerstva spravedlnosti za „absurdní rozhodnutí zločineckých orgánů“. Proti kroku ruských orgánů se hodlá bránit u soudu.

„Jako ruský občan a politik mám plné právo a dokonce i povinnost kritizovat a odsuzovat lidi, kteří si uzurpovali moc v mé zemi a nasměrovali ji na cestu národní katastrofy, když rozpoutali válku proti sousednímu suverénnímu státu, Ukrajině. Jako vědec mám plné právo pracovat na jakékoli univerzitě na světě, kam jsem pozván a kde si přejí poslechnout mé přednášky, zejména proto, že mě o tuto příležitost připravily státní orgány v mé domovině v roce 2014,“ napsal Zubov.

V reakci na zařazení na seznam agentů v Rusku hodlá Zubov podat na ruské ministerstvo spravedlnosti žalobu prostřednictvím svého advokáta Michaila Birjukova, kterého si „váží pro profesionalitu a upřímnost“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno