Rusko zaútočilo na Ukrajinu: Česku nebezpečí nehrozí, uklidňuje Fiala

0
268

Premiér Petr Fiala po jednání Bezpečnostní rady státu uvedl, že se prověřila připravenost všech složek státu na další možné scénáře a vývoje. Zároveň zapakoval, že Česku nyní nehrozí bezprostřední nebezpečí. 

„Česká republika je připravena na případné výpadky dodávek surovin, jako je třeba ropa nebo zemní plyn. Máme dostatečné zásoby, jsme schopni případné snížení nebo výpadky dodávek řešit,“ uvedl také premiér. 

Ukrajina dostane humanitární pomoc za 300 milionů. „Rozhodli jsme se posílit naši humanitární pomoc směrem k Ukrajině,“ uvedl Fiala. Naopak s ohledem na Rusko bude Česká republika prosazovat co nejtvrdší sankce. 

Česko zastaví víza pro Rusy. Výjimku dostanou pouze ty pro humanitární případy. V Česku navíc skončí dva ruské konzuláty. „Je potřeba, aby z naší strany zazněla i jasná reakce vůči Ruské federaci. Odvoláváme souhlas s provozem konzulátu Ruské federace v Karlových Varech a v Brně a zároveň pozastavujeme provoz našich konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu,“ popsal Fiala.

Ministerstvo zahraničí si pozve na konzultace české velvyslance v Rusku a Bělorusku. „Povolání českých velvyslanců v Rusku a Bělorusku na konzultace do Prahy je standardní diplomatický postup, jak vyjádřit rozhodný protest,“ dodal ministr zahraničí Jan Lipavský s tím, že nyní jeho resort pracuje na tom, aby zabezpečili své pracovníky. Zhruba desítka českých občanů, jež pracuje na Ukrajině v rámci monitorovací mise OBSE, se nyní evakuuje.

Armáda je připravena

Podle ministryně obrany Jany Černochové je česká armáda připravena na všechny scénáře vývoje. „Chci vám jako ministryně obrany říct, že Armáda ČR je připravena na všechny scénáře. Průběžně vyhodnocujeme všechny dostupné informace. Víte, že máme i vojenské zdravotnictví, takže i tam zjišťujeme nějakou případnou možnost poskytnutí našich kapacit, pokud by něco takového bylo zapotřebí,“ uvedla po jednání rady. 

Pomoc Slovensku

Slovensko zatím nepožádalo Česko o vyslání policistů na ochranu hranic s Ukrajinou, kterou dnes v noci vojensky napadlo Rusko, informoval ministr vnitra Vít Rakušan. Se svým slovenským protějškem se má znovu spojit ve čtvrtek večer.

Ministerstvo vnitra už dříve uvedlo, že se chce v případě vyhrocení situace mezi Ukrajinou a Ruskem zaměřit hlavně na humanitární pomoc na místě. Pokud by Slovensko požádalo o pomoc, pošle vnitro na slovensko-ukrajinskou hranici kontingent českých policistů, aby pomáhali podobně jako v Makedonii nebo Maďarsku.

NATO je podle ní bude nadále přijímat všechna nezbytná opatření k zajištění bezpečnosti a obrany všech spojenců. „NATO zvýšilo připravenost všech sil reagovat na všechny nepředvídané události. Pořád ještě jsme ve fázi, kdy tato opatření jsou a zůstávají preventivní a přiměřená,“ popsala Černochová.

Česko se nicméně vojáky na Ukrajinu vyslat nechystá. „V tuto chvíli není nic takového zatím na stole,“ odvětila na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu ministryně obrany Jana Černochová na dotaz, jestli je ve hře, že by Česko nebo země Evropské unie poslaly své vojáky na Ukrajinu.

Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že Ukrajinci žijící v Česku mohou počítat s prodloužením povolení k pobytu. Je jich podle něj na 60 tisíc. Vzniknout má také speciální linka a web pro dotazy. Policie bude benevolentní při kontrolách. 

Plány pro případ migrace z anektovaného území jsou podle Rakušana „připraveny na vysoké tisíce uprchlíků“. 

Ve fázi, která se na Ukrajině odehrává dnes, podle Rakušana budou přicházet především lidé, kteří mají v Česku zázemí, například rodiny. Současně je možné, že část občanů Ukrajiny žijících v Česku se bude do vlasti chtít vrátit.

Agrese vůči suverénnímu státu

Premiér Petr Fiala se k Ukrajině vyjadřoval již ve čtvrtek dopoledne. Je to akt agrese vůči suverénnímu státu, uvedl Fiala. „Evropa se ocitla v situaci, kterou si donedávna mnozí nedokázali vůbec představit. Ničím nevyprovokovanou ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu nelze označit jinak než jako akt agrese vůči suverénnímu státu. Postup Vladimira Putina jednoznačně odsuzuji,“ prohlásil. 

Vyzval Čechy na Ukrajině, aby zemi neprodleně opustili. Pomoc jim má poskytnout konzulát ve Lvově. Česku podle Fialy bezprostřední nebezpečí nehrozí, a to proto, že je členem EU a NATO. Již ráno uvedl, že ruská invaze na Ukrajinu je naprosto neospravedlnitelný akt agrese vůči nezávislému státu, který nemůže zůstat bez reakce.

Večer se v Bruselu zúčastní mimořádného jednání Evropské rady.

Projev premiéra Petra Fialy k vývoji situace na Ukrajině:

Lipavský: Rusko přináší do Evropy chaos

Lipavský na své dopolední tiskové konferenci uvedl, že Rusko po letech pracně budované stability přináší do Evropy chaos a utrpení. „Lež je běžným nástrojem ruské moci včetně diplomacie,“ řekl. Na kroky Ruska podle něj doplatí ukrajinští i ruští občané. Zdůraznil, že Česko bude nadále Ukrajinu a Ukrajince podporovat. 

Ačkoli se Západ snažil o vyřešení situace diplomatickou a mírovou cestou, Rusko si vybralo cestu války, řekl ministr. „Jsme svědky neobhajitelné, ničím nepodložené a nevyprovokované agrese Ruska vůči Ukrajině,“ dodal.

Lipavský zároveň uvedl, že lež je běžným nástrojem Ruska. „Manipulace s informacemi, dezinformace a uměle vytvořené důvody agrese připravené ruskými bezpečnostními složkami na východě Ukrajiny v žádném případě nemohou ospravedlnit ruskou invazi na Ukrajinu. Ještě včera nám zde na ministerstvu zahraničních věcí ruský velvyslanec tvrdil, že zprávy o přítomnosti ruských vojenských oddílů na Donbase jsou pouhými dezinformacemi západních médií. Je tedy bohužel zcela očividné, že lež se stala běžným nástrojem ruské státní moci včetně diplomacie. Ruskou invazi považuje Česká republika za zcela neakceptovatelnou,“ řekl Lipavský.

Ve svém projevu uvedl, že sankce vůči Rusku budou mít zásadní dopad na ruskou ekonomiku a technologický rozvoj a dopadnou tak na kvalitu života občanů. „Západ nikdy ale nebyl nepřítelem Rusů. Je to jen a pouze současné ruské vedení, které celou zemi manévruje do agresivní pozice a neohlíží se přitom na cenu, kterou občané Ruska ponesou, a to včetně životů zemřelých ve zcela zbytečné a nesmyslné válce,“ dodal.

Co se týká Čechů na Ukrajině, v systému Drozd je podle něj registrováno zhruba 150 Čechů.  Víceméně jde o občany, kteří dlouhodobě v zemi žijí. Před invazí nevyjádřili přání odejít, není jasné, jakým způsobem se toto nyní promění, dodal šéf české diplomacie.

Před cestami do země nicméně ministr varoval. „Ministerstvo zahraničních věcí důsledně varuje před jakýmikoliv cestami na Ukrajinu. Ministerstvo zahraničí vyzývá občany České republiky, aby okamžitě opustili Ukrajinu,“ řekl na závěr Lipavský.

Na českých zastupitelských úřadech na Ukrajině byla pozastavena veškerá vízová agenda. Konzulární pomoc je poskytována na generálním konzulátu ve Lvově. Velvyslanectví v Kyjevě bylo dočasně uzavřeno.

Invaze na Ukrajinu

Útok na Ukrajinu odsuzují světoví ale i čeští politici. Podle premiéra Petra Fialy je ruská invaze na Ukrajinu naprosto neospravedlnitelný akt vůči nezávislému státu. Útok odsoudil i expremiér Andrej Babiš. Prezident Miloš Zeman před polednem promluví k národu.

Podle exministra zahraničních věcí by měl nyní Jan Lipavský vyhostit ruského velvyslance. „Ruského velvyslance Zmejevského jsem měl ‚na koberečku‘ několikrát. Nikdy to nebylo milé jednání. Teď už bych jen podepsal dokumenty, po kterých by si ještě dnes Zmejevský sbalil kufry,“ uvedl na Twitteru. 

Ruský prezident Vladimir Putin ráno oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, uvedly agentury. Moskva podle Putina nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny a cílem operace bude ochrana lidských životů. V řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva jsou slyšet výbuchy, uvedla ukrajinská agentura Unian. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba řekl, že Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a že země se bude bránit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno