Šest let pro matku platí, kvůli její liknavosti dcera oslepla na jedno oko

0
45

Čtyřletá dívka se pravděpodobně pastelkou píchla do oka v květnu 2021. Liknavostí mámy, která i přes opakovaná varování od lékařů ignorovala nutnost okamžitě odjet s dítětem do nemocnice, kde mělo podstoupit operaci, dítě v poraněném oku nakonec přišlo o zrak.

Matku teď čeká za těžké ublížení na zdraví šestiletý pobyt ve vězení. Ženiny naděje na mírnější trest padly před několika dny.

„Senát Vrchního soudu v Praze rozhodl tak, že odvolání obžalované a poškozené zamítl jako nedůvodná. Rozhodnutí soudu prvého stupně je tak pravomocné,“ uvedla v pátek mluvčí Vrchního soudu v Praze Kateřina Kolářová.

Lékaři by včasnou operací zrak zachránili

Poprvé jela matka s holčičkou k lékaři do ambulance na Plzeňsku den po zranění oka. Dítě mělo podle spisu perforační (pronikající) poranění, při kterém vyhřezla duhovka.

„Ošetřující lékařka z oční ambulance odeslala ženu s nezletilou na specializované pracoviště oční kliniky Fakultní nemocnice v Plzni s upozorněním, že poraněné oko bude potřeba operovat a operační zákrok je urgentní, aby nezletilá nepřišla o oko. Pro urychlenou přepravu byl vystavený poukaz k použití sanitního vozidla. Poučení oční lékařky žena nerespektovala a dívku do nemocnice nedopravila ani nezajistila ošetření oka jiným způsobem,“ popsala v obžalobě státní zástupkyně.

Dceru s poraněným okem přivedla žena k lékaři až po dalších třech měsících. Aby podle státní zástupkyně zakryla zanedbání péče o její zdraví, lékařům v Klatovské nemocnici tvrdila, že si holčička oko poranila teprve předchozí den.

„Lékaři ženě vysvětlili, že poranění oka je vážné a je nezbytný zákrok na oční klinice v Plzni. Současně vyjednali okamžité přijetí na tomto specializovaném pracovišti. Ani v tomto případě dítě na pracoviště neodvezla,“ uvedla státní zástupkyně.

Dítě se na operační sál dostalo až o další dva dny později, kdy ho do nemocnice dovezli policisté. To ale lékaři zjistili, že poškození oka je nevratné a dítě na něj už nikdy neuvidí.

„Mně to v té chvíli nemyslelo. Byla jsem úplně mimo. Paní doktorku jsem asi moc nepochopila a nepřemýšlela jsem nad tím,“ argumentovala žena s tím, že když byla s dítětem u lékaře podruhé, sama byla po interrupci. Hájila se i tvrzením, že příbuzní byli buď v práci, nebo jejich auto nemělo technickou, proto nemohla jet do Plzně.

Ještě zdůrazňovala, že se musí starat i o druhé dítě a žádnému z nich by neublížila.

Podle znalců mohli lékaři zachránit holčičce vidění na zraněném oku, kdyby ji matka po první návštěvě lékaře dopravila do nemocnice a tam dítě operovali.

Za ublížení na zdraví ženě hrozilo až 12 let vězení. Kromě obžalované se proti rozsudku odvolával i zástupce dívky, který pro ni požadoval téměř 1,5 milionu korun. Soud jí však přiznal jen něco přes sedm tisíc.

Matku soudili za to, že neodvezla dceru na operaci oka (5. 9. 2022)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno