Sestřelené stíhačky, obří ruské posily na cestě. Ukrajina odolává šestý den

0
284

„Nepřátelské dělostřelectvo zasáhlo vojenskou jednotku. Těla jsou stále vynášena zpod trosek. Pracují záchranáři a dobrovolníci. Je mnoho mrtvých. Na hřbitově se nyní připravují místa pro 70 mrtvých ukrajinských bojovníků,“ napsal šéf Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj na platformě telegram

Zveřejnil snímky silně poškozené budovy ve městě Ochtyrka a hromady sutě. Ztráty podle něj utrpěla i ruská armáda. „Po městě bylo hodně těl Rusů, sbíráme je. Pracovníci Červeného kříže je odvážejí,“ dodal.

Starosta města Pavlo Kuzmenko v pondělí uvedl, že ruská armáda opakovaně bombardovala Ochtyrku vakuovými bombami, které jsou považovány za nejsilnější nejaderné zbraně na světě. Podle něj byla bomba shozena na sklad ropných paliv, který následně zachvátil silný požár. Tvrzení nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Kyjev odolává, k městu míří ruské posily

Ukrajinská armáda a další složky nadále drží obranu Kyjeva a odráží útoky. „V danou chvíli je situace pod kontrolou, ruská vojska ve městě nejsou,“ uvedl server RBK Ukrajina ve své zprávě o situaci v Kyjevě.

K hlavnímu městu míří kolona ruských jednotek o délce 64 kilometrů, vyplývá z čerstvých satelitních snímků americké soukromé společnosti Maxar. Na jihu Běloruska – necelých 32 kilometrů od ukrajinských hranic – firma zaznamenala rozmístění dalších jednotek pěchoty a bitevních vrtulníků.

V konvoji jsou stovky obrněných vozů, tanků, vozidla pěchoty, samohybné dělostřelecké zbraně či cisterny s palivem. V některých místech jsou mezi vozidly mezery, jinde ale jedou i tři vozy vedle sebe.  Zatím není jasné, zda jednotky mají zaútočit na centrum Kyjeva, či se podílet na obklíčení.

Ukrajinský generální štáb sdělil, že se ruské jednotky v noci pokusily obnovit ofenzivu proti hlavnímu městu. Podle ministerstva obrany bylo za pondělí 28. února sestřeleno pět ruských stíhaček, podle předběžných údajů nejspíše Su-30 a Su-35. Od začátku útoku na Ukrajinu přišlo Rusko o 5 710 vojáků, 29 letadel, 29 vrtulníků, 198 tanků a 846 obrněnců, informoval ukrajinský generální štáb. 200 okupantů ukrajinské jednotky zatkly.

Poblíž Kyjeva byla rovněž sestřelena ruská raketa s plochou dráhou letu a také vrtulník. Ukrajinská letadla podle ministerstva podnikla několik náletů na ruské kolony vozidel a bezpilotní letoun Bayraktar zničil dva ruské systémy protivzdušné obrany Buk a rovněž jeden tank.

Satelitní snímek ukazuje další část vojenského konvoje poblíž Invankiv, Ukrajina. (28. února 2022)

V Charkově podle starosty Ihora Těrechova vyhodili ruští vojáci do povětří trafostanice, což způsobilo problémy v dodávkách elektrické energie i vody. Agentura Unian píše o zničených horních podlažích dvou výškových budov. 

Podle Těrechova zůstali v důsledku ostřelování Charkova lidé uvězněni pod troskami budov, záchranáři je vyprošťují. V pondělí charkovské úřady oznámily, že ve městě zahynulo 11 lidí a několik desítek bylo zraněno po ostřelování ruskými raketomety.

V noci zahájila ruská armáda také útok na jihoukrajinské město Cherson, které leží při ústí Dněpru. Podle agentury Unian se tu ukrajinské armádě podařilo zničit konvoj ruských vozidel.

Sirény varující před útokem zněly také v Bilé Cerkvi, Vinnycii, Volyni, Ternopilu a Rivne. „Jsou tam bombové útoky, sirény, musíme jít (dolů). Zde se léčíme, léky máme, ale potřebujeme více jídla… základní věci,“ řekla Maryna, matka z Kyjevské dětské nemocnice, kde se její devítiletý syn léčí s leukémií. 

Austrálie podpořila Ukrajinu

Australská vláda podpoří Ukrajinu vojenským vybavením a humanitární pomocí v celkové výši 105 milionů australských dolarů (1,7 miliardy korun). Dvě třetiny z částky budou vynaloženy na „smrtící a nesmrtící obranné vybavení,“ uvedl australský premiér Scott Morrison. Pomoc v podobě lékařského vybavení posílá také Tchaj-wan.

Morrison záměrně neupřesnil, o jaké zbraně a vybavení pro Ukrajinu se jedná, aby Rusku zbytečně neposkytl žádné další informace.  Austrálie krátce po zahájení ruské invaze uvalila na Rusko a jeho spojence Bělorusko rozsáhlé sankce.

„Mluvíme ale o raketách a munici, mluvíme o pomoci Ukrajině bránit svou zemi,“ řekl Morrison. Vojenský materiál má být na Ukrajinu urychleně doručen ve spolupráci s NATO. Morrison zároveň nedoporučil australským občanům, aby se zapojili do bojů v rámci Ukrajinou založené cizinecké legie.

Tchajwanská vláda oznámila, že se připojuje k „demokratickému táboru“ v jeho sankcích proti Rusku. Na Ukrajinu zároveň posílá 27 tun lékařské pomoci. Tchajwanci vyjadřují solidaritu Ukrajině, neboť vidí paralely s hrozbami, jakým je Tchaj-pej vystaven ze strany Pekingu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno