Si Ťin-pching odmítl Putinovo pozvání do Ruska. Je to složité, uvedl


Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl do Číny na zahájení olympijských her. Jednal při tom s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. (4. února 2022)


| foto: AP

Putin pozval Si Ťin-pchinga k návštěvě Ruska už 15. června během jejich osobního rozhovoru. Čínský vůdce ale pozvání nepřijal s tím, že „to bude složité provést.“ Důvodem mají být opatření kvůli koronaviru. Na situaci upozornil server UAWIRE.

Japonští novináři, kteří o odmítnutí pozvání informovali, se domnívají, že cesta do Ruska by mohla vést k prohloubení rozdílných postojů Číny s Evropou a Spojenými státy. To má být pravým důvodem, proč Si Ťin-pching do Ruska nepřijede.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov popřel, že by čínský vůdce Putinovo pozvání nepřijal. Podle něj je pozvání stále v platnosti. „Až se zruší všechna covidová opatření, návštěva se samozřejmě uskuteční,“ reagoval Peskov.

Čínská a ruská hlava státu se naposledy setkaly při zahájení zimních olympijských her v Pekingu na začátku února. Setkání proběhlo jen několik týdnů před napadením Ukrajiny. Čína v současnosti zastává k válce na Ukrajině neutrální pozici.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts