Šibenic u Sněmovny přibylo, poslanci se přetahují o pandemický zákon

Před týdnem byla u dolní komory parlamentu šibenice jedna a velmi pobouřila politiky. Policie ale nezakročila. Představitelé sdružení Chcípl PES se od ní po několika hodinách distancovali.

Na rohu Nerudovy a Sněmovní ulice mají odpůrci pandemického zákona vlajky, různé houkačky a na jedné z cedulí je heslo „Máme toho dost“.

Přijetí zákona hodlá ve Sněmovně obstrukcemi zabránit opoziční SPD. Výhrady k vládnímu návrhu má i ANO.

Musíme být nachystaní na podzimní vlnu, řekl ministr zdravotnictví Válek z TOP 09

„Je řada důvodů se domnívat a doufat, že omikron by mohla být poslední mutace, ale není to jistota, a proto musíme mít legislativu, která bude nachystaná na podzimní vlnu,“ argumentuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09, proč chce prodloužit platnost pandemického zákona.

„Říkáme otevřeně, že ten návrh je špatný. Je šitý horkou jehlou,“ prohlásila šéfka poslanců ANO Schillerová. „Měli bychom se k tomu vrátit, ale ne ve stavu legislativní nouze,“ řekl místopředseda ANO a šéf ústavně-právního výboru Radek Vondráček. ANO, které se podílelo na přijetí pandemického zákona, tedy chce, aby poslanci měli víc času na změny v něm.

Je to paskvil, rozděluje společnost, řekla šéfka poslaneckého klubu ANO Schillerová

„Je to paskvil. Zákon takto rozdělující společnost musí být projednán řádně,“ řekla k návrhu vlády na prodloužení platnosti pandemického zákona na tiskové schůzi ve Sněmovně Schillerová.

„Sami diskvalifikují svůj návrh pro případ projednávání Ústavním soudem,“ uvedl na adresu vlády Vondráček. Pokud ministr zdravotnictví Válek mluví o přípravě na podzimní vlnu, není důvod, aby to bylo přijato hned, v legislativní nouzi.

A co třeba ANO vadí? „Je možné ukládat karantény ústním pokynem, esemeskou,“ vytkl poslanec Kamal Farhan návrhu. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví oznamovat lidem nejen esemeskou, ale i telefonicky. Dosud platilo, že karanténu nebo izolaci musí vystavit praktický lékař nebo hygienické stanice.

Návrh zavádí covidovou diktaturu, vytkl vládě šéf SPD Tomio Okamura

Hnutí SPD Tomia Okamury pandemický zákon považuje za zbytečný a měl by být podle něj zrušen. Okamura projednávání novely pandemického zákona vetoval na lednové řádné schůzi Sněmovny.

„Hnutí SPD udělá maximum aby nebyla přijata novela pandemického zákona, která je protiústavní a zavádí covidovou diktaturu,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura.

Vládě Petra Fialy vyčítá, že chce pravomoci, jaké platí během nouzového stavu. Současné vládní strany ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN vyhlašování nouzového stavu odmítaly, když o něj žádala předchozí vláda Andreje Babiše. „Chceme, aby vláda zrušila neodůvodněná protiepidemická opatření,“ řekl Okamura. Současná vláda je podle něj nejhorší, jakou zažil.

Vládní koalice počítá s tím, že platnost pandemického zákona omezí letošním rokem. Zdravotnický výbor už dřív doporučil omezit časovou platnost základní části zákona do konce letošního listopadu.

Novela předpokládá, že mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moci zahrnout omezení širšího okruhu činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům. Možnost vydávat opatření pro své resorty mají dostat také ministerstva obrany a vnitra.

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts