Šlachta o mně v knize lhal, tvrdí Grygárek. Soudí se o omluvu a půl milionu

0
57

Grygárek tvrdí, že ho Šlachta v knize obviňoval z trestné činnosti, přestože soud jeho stíhání zastavil a uvedl, že je nevinný. Podle Šlachtova právního zástupce však usnesení soudu bývalého náměstka neočistilo.

Naopak tvrzení v knize podle něj nejsou zdaleka tak silná, jako v usnesení soudu, které rozebíralo Grygárkovy nadstandardní vztahy s lobbistou Romanem Janouškem. Soudní usnesení bylo zveřejněno dříve, než vyšla kniha.

„Žalovaný v knize nikdy netvrdil, že žalobce spáchal trestný čin,“ uvedl také Šlachtův právník. Šlachta podle něj pouze popsal svůj náhled na jednotlivé kauzy, což uvedl i v předmluvě díla. Výroky pak podle něj nijak nezasahují do Grygárkovy osobní cti, týkají se jeho pracovní činnosti.

S tím však zásadně nesouhlasí zástupce bývalého náměstka Petr Toman. Šlachta podle něj odpovídá za pravdivost informací v knize. Bývalý policista si s Grygárkem vyřizoval přes dílo účty, do jeho cti zasáhl, dodal.

Obvodní soud pro Prahu 5 se sporem měl začít zabývat již v prosinci 2021. Šlachta ale požádal o přeložení k Okresnímu soudu Brno-venkov. Nejvyšší soud jeho požadavku nevyhověl.

Grygárek, někdejší náměstek bývalého vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly, čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem a jeho švýcarskými konty. Jeho stíhání zastavil pražský městský soud. Nejvyšší soud následně odmítl dovolání tehdejšího nejvyššího žalobce Pavla Zemana proti tomuto rozhodnutí.

Šlachta v knize Třicet let pod přísahou například uvedl, že Grygárek podával vlivným lobbistům, politikům a manažerům informace z jejich policejních spisů. Mohl si díky tomu pořídit drahý byt v centru Prahy, který ho pak opět s lobbisty spojoval. Bývalý policista také napsal, že někdejší Rampulův náměstek úmyslně zamlčel trestnou činnost lobbisty Janouška před švýcarskými orgány.

Šlachtu kvůli jeho knize prověřovala také policie. Zjišťovala, zda nezveřejnil tajné informace. Případ však nakonec odložila.

Svou knihu Šlachta pokřtil a uvedl na trh v červnu roku 2020:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno