Šlapou na mrtvoly vlastních vojáků. Rusové masivně útočí na Soledar

0
55

„Po neúspěšném pokusu o dobytí Soledaru a ústupu se nepřítel přeskupil, doplnil ztráty, nasadil další útočné jednotky, změnil taktiku a zahájil silný útok,“ píše Maljarová na Telegramu.

Do ofenzivy se podle ní zapojilo také velké množství žoldnéřů z Vagnerovy skupiny. „Nepřítel doslova šlape na mrtvoly vlastních vojáků, masivně využívá dělostřelectvo, salvové palebné systémy a minomety, kryje palbou i své vlastní vojáky,“ pokračuje náměstkyně.

„Naši obránci statečně brání každý metr své rodné země. Zuřivé boje pokračují právě teď,“ dodává. Soledar je už několik dní dějištěm bitev mezi útočícími ruskými silami a ukrajinskými obránci.

Večerní svodka ukrajinského generálního štábu se o Soledaru a Bachmutu zmiňuje pouze jako o místech, které se dostaly pod ruskou palbu, nikoliv v souvislosti s mohutnou ruskou ofenzivou, připomíná ruské vydání stanice BBC.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak odpoledne uvedl, že Soledar, Bachmut i celý východní úsek fronty ukrajinští obránci drží. „Strategie nepřítele na východě je celkem jasná. Snaží se zasypat naše síly mrtvolami pro iluzorní cíl získat alespoň nějaké vítězství, aby ospravedlnili již provedenou mobilizaci. Ale neuspějí – výkon našich vojáků je titánský,“ napsal.

Novinář Jurij Butusov podle agentury Unian informoval, že Ukrajinci vedou v Soledaru už osm dní nepřetržité boje na blízkou vzdálenost. Rusům se podařilo proniknout do zastavěné oblasti, obránci však podle něj drží celé město pod palebnou kontrolou.

Bachmut a přilehlý Soledar leží na severu Doněcké oblasti, těžké boje v jejich okolí hlásí Kyjev už několik měsíců. Bachmut, kde se ustálila fronta už loni v květnu, je významným dopravním uzlem. Vedou přes něj silnice na Lysyčansk a Severodoněck, Slovjansk, Kramatorsk či Luhansk.

Rusko vojensky napadlo Ukrajinu před téměř 11 měsíci, loni 24. února. Největší boje se odehrávají právě na východě Ukrajiny, kam se po neúspěšných ruských ofenzivách na severu, severovýchodě a částečně i jihu Ukrajiny nyní soustředí významná část sil Moskvy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno