Soudci nejvyššího soudu USA chtějí zrušit právo na potrat, tvrdí uniklý návrh

„Roeová se od začátku ohromně mýlila,“ napsal podle Politico soudce Samuel Alito v návrhu stanoviska z 10. února. Čtyři další republikány jmenovaní soudci – Clarence Thomas, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh a Amy Coneyová Barrettová – podle webu Politico hlasovali s Alitem.

„Je možné, že od té doby (10. února) došlo k nějakým změnám,“ řekl stanici MSNBC reportér a spoluautor článku Josh Gerstein.

Návrh většinového stanovisko připravuje jeden ze soudců po úvodním hlasování, kterému předcházejí ústní argumenty. Někdy se stává, že mezi úvodním hlasováním a zveřejněním rozhodnutí některý ze soudců změní názor. Rozhodnutí je konečné pouze poté, co jej soud oficiálně zveřejní.

Pokud by se informace, které přinesl Politico, ukázaly být přesné, šlo by podle právníka Neala Katyala o první významný únik informací z amerického nejvyššího soudu v historii.

Nejvyšší soud, v němž mají konzervativní soudci převahu šesti ku třem, si v prosinci vyslechl ústní argumenty, které se týkají snahy státu Mississippi oživit zákaz potratů od 15. týdne těhotenství. Republikány podporovanou novelu předtím zablokovaly soudy nižší instance. Podle Politico se únorový návrh stanoviska nejvyššího soudu zřejmě týká tohoto případu.

Precedenční rozsudek Roeová versus Wade z roku 1973 uznal, že právo na soukromí plynoucí z ústavy Spojených států chrání možnost ženy ukončit těhotenství.

Soud v tomto rozhodnutí, stejně jako u dalšího případu v roce 1992, uvedl, že jednotlivé státy nesmějí zakázat provádění potratů ve fázi těhotenství, kdy plod ještě není schopen přežít mimo dělohu. V druhém případu soud zároveň zakázal zákony, které nepřiměřeně komplikují přístup k potratům.

Guvernérka státu New York Kathy Hochulová se v reakci na zprávu Politico nechala slyšet, že New York bude vždy garantovat právo na interrupci.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts