STALO SE DNES: Ministr Balaš končí. Nejsilnější raketu světu zničili za letu

0
62

Ministr školství Vladimír Balaš v den svých narozenin oznámil konec na ministerstvu. Důvodem jsou zdravotní komplikace po prodělaném covidu. V čele rezortu je politik jen tři čtvrtě roku od doby, kdy nahradil spolustraníka Petra Gazdíka. Novým ministrem má být Mikuláš Bek, potvrdil šéf STAN Vít Rakušan. Beka ve funkci nahradí náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák.

Odložený start lodě Starship s raketou Super Heavy, považovanou za nejsilnější na světě, se nepovedl. Sice vůbec poprvé vzlétla, ale společnost SpaceX miliardáře Elona Muska ji musela zničit za letu. Na začátku tohoto týdne zastavil pokus o start problém s jedním z ventilů.

Velvyslanec v Jižní Koreji Gustav Slamečka navštívil ve čtvrtek zadrženého českého lékaře, který údajně v opilosti obtěžoval při příletu do země tamní hygieničku. Společně se setkali s právníkem a vyzvedli zápis z výslechu. Případ stále čeká na posouzení prokuratury.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg je na návštěvě v Kyjevě. Je to jeho první cesta na Ukrajinu od začátku ruské invaze. Ve městě vzdal hold padlým ukrajinským vojákům. Setkal se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten naléhal, aby Ukrajina získala členství co nejdříve členství v NATO.

S teplým létem a suchou zimou ubylo alpských ledovců. Ve čtvrtek to v klimatické zprávě za rok 2022 uvedla agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus. Evropa podle ní loni zaznamenala druhý nejteplejší rok v měřené historii. Vůbec nejvyšší počet hodin slunečního svitu přinesl nebývalou produkci solární energie, ale také zvýšené riziko pro lidské zdraví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno